REKTÖR NAMIK AK’TAN MALAZGİRT ZAFERİ MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Malazgirt Zaferi’nin 950. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Namık Ak, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Aziz milletimizin tarihi hafızasında önemli bir dönüm noktası olan Malazgirt Zaferi’nin 950. yılında yine aynı gurur ve aynı heyecanı hep birlikte yaşıyoruz.

Tarihi zaferlerle dolu olan aziz milletimize Anadolu’nun kapılarını açan ve tarihin akışına yeni bir yön vererek bu toprakları günümüze kadar Türk yurdu yapan Malazgirt Zaferi, Türk-İslam ikliminin Anadolu’da hakim kılınmasına vesile olmakla birlikte, asırlar boyu sürecek millet bilincinin temellerinin atıldığı ilk adım olmuştur.

Sultan Alparslan’ın adalet, hoşgörü ve kardeşlik üzerine kurduğu bu bilinç günümüze dek aynı canlılığı ile korunmuş, bugün de bizi biz yapan değerlerin mayasını oluşturmuştur. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin tarihimiz açısından son derece önemli olan bu zaferleri layıkı ile hatırlayacağı ve ecdadımızın emanetlerine en iyi şekilde sahip çıkacağına inancımız tamdır. Milletimiz bu inanç, kararlılık ve geçmişinden aldığı ilhamla geleceğe daha emin adımlarla ilerlemektedir.

Bu vesileyle, bu kutlu zaferle Anadolu'yu ebedi yurdumuz yapan başta Sultan Alparslan olmak üzere tüm kahraman ecdadımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, Malazgirt Zaferi’nin 950. yılını en kalbi duygularımla kutluyorum.”