REKTÖR NAMIK AK, TEKNOKOP İMZA TÖRENİNE KATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, KOP Bölgesi Teknoparklar Birliği Olan ‘TEKNOKOP’ için düzenlenen imza törenine katıldı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen imza törenine; NEVÜ Rektörü ve ÜNİKOP 2021 Dönem Başkanı Prof. Dr. Semih Aktekin, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı​ Mahmut Sami Şahin, Aksaray Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Kurt, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın,  KTO Karatay Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Çağatay Ünüsan, Selçuk Üniversitesi Konya TEKNOKENT Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mehmet Hamurcu, Kapadokya Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Yöneticisi Dr. Öğr. Üyesi Rıfat Benveniste, KTO Karatay Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) Yöneticisi Vehbi Meşin, Kırıkkale TEKNOPARK Genel Müdürü Prof. Dr. Ali Payıdar Akgüngör, Konya TEKNOKENT Genel Müdürü Cem Ünal, Niğde TEKNOPARK Genel Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rıfat Battaloğlu, Yozgat Bozok TEKNOPARK Genel Müdürü Prof. Dr. Şenol Akın, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Nevşehir İl Müdürü Ali Usta, Ahiler Kalkınma Ajansı (AHİKA) Genel Sekreteri Bekir Varol ve davetliler katıldı.

"İş birliklerinin önemi her geçen gün artmakta"

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan imza töreninin açılış konuşmasını NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin yaptı. Rektör Aktekin, “Hepinizin çok iyi bildiği gibi bilgi ve dijital topluma dönüşüm süreci içinde hayatın tüm alanlarında önemli değişiklikler olmakta. Ekonomiden sosyal yapıya, iş yapış biçimlerinden yeteneklerin değişimine kadar geniş bir alanda yaşam ve rekabet koşulları değişmekte, oyunun kuralları ve başarı faktörleri yeniden biçimlenmekte.  Bu süreçte gerek ulusal kalkınma gerekse bölgesel ve yerel kalkınma dinamikleri benzer şekilde değişerek iş birliklerinin önemi daha da artmakta.  11. Kalkınma Planı ve 2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Programında vurgulandığı üzere üniversitelerin girişimcilik ekosistemindeki rollerinin artırılması, Teknopark, Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ve araştırma merkezleri gibi yapıların etkinliklerinin artırılması ülkemizin önümüzdeki dönemdeki hedefleri arasında yer almakta.  Söz konusu plan ve programlardaki diğer hedef ise bölgesel eşitsizlikleri gidermek ve bölge potansiyellerinin daha etkin kullanılarak kalkınmamızı hızlandırmaktır. İşte bu gelişmeler ve hükümetimizin çizmiş olduğu bu politikaların uygulamalarını geliştirmek, daha önce kurmuş olduğumuz yapılara daha da işlevsellik sağlamak üzere bu girişimi başlatmış oluyoruz." dedi.

"KOP bölgesi ülkemiz için oldukça değerli bir bölge"

Nevşehir, Niğde, Karaman, Kırşehir, Kırıkkale, Konya, Aksaray ve Yozgat illerini kapsayan KOP bölgesinin ülkemiz için oldukça değerli bir bölge olduğunu söyleyen Rektör Aktekin, konuşmasını şöyle sürdürdü: "KOP bölgesinin kalkınma sürecinin yönetiminde görev alan KOP İdaresi son derece başarılı işlere imza atmıştır. KOP İdaresi koordinasyonu ve başkanlığında 2012 yılında kurulan KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği yani kısa adı ile ÜNİKOP yine KOP İdaresinin önemli bir başarısıdır. ÜNİKOP 2021 dönem başkanlığı da üniversitemiz Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi tarafından yürütülmektedir. Bu kapsamda KOP İdaresi Başkanlığı ile koordine bir şekilde KOP Bölgesi Teknoparklar Birliğinin kurulmasına geçtiğimiz şubat ayında karar verilmişti. Geçen zaman zarfında Birliğin temel prensiplerini belirlemek için online bir çalıştay düzenledik, protokol taslağı hazırlayarak tüm taraflara ilettik ve nihai olarak gelen görüşlere göre protokolün son halini hazırlayarak bugün TEKNOKOP’un kuruluşunu yapıyoruz."

KOP Bölgesi Teknoparklar Birliğinin amaçlarını sıralayan Rektör Aktekin, konuşmasının son bölümünde protokolde yer alan 13 üniversitenin Teknoloji Transfer Ofisine, Bozok Teknopark’a, Kapadokya Teknopark’a, Kırıkkale Teknopark’a, Niğde Teknopark’a, Konya Teknokent’e, Konya InnoPARK’a ve Karaman Teknopark’a katkıları için teşekkür etti.

"Bu birlikteliğin hayırlara vesile olmasını diliyorum"

Konya Ovası Projesi  (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin ise, “Bugün burada önemli bir birliktelik için hep birlikteyiz ve hayırla vesile olmasını temenni ediyorum. 2011 yılında kurulan KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığımız, kurulduğu günden itibaren başlangıçta 4 ve sonrasında 4 ilin katılımı ile birlikte 8 ilde faaliyetlerini sürdürmekte. 2012 yılında bölgede bulunan üniversitelerimizin birlikteliğiyle ortaya çıkan ve KOP koordinesiyle bölgedeki üniversitelerimizin çalışmalarının bölgeye daha fazla etkisinin sağlanması, sürdürülebilir kalkınmaya katkı sunulması, üniversitelerdeki akademik ve AR-GE çalışmalarının ekonomiye kazandırılması ve buradan ekonomik yüksek katma değer çıktıların elde edilmesine katkı sağlayacak fikirlerin ortaya çıkması adına ÜNİKOP birliği oluşturuldu. Bununla birlikte her dönem bir üniversitemiz ve rektörümüz dönem başkanlığını yürüttü.  Gerçekten çok kaliteli ve çok başarılı çalışmalara imza atıldı ve bunların çıktısını gördük ve görmeye de devam ediyoruz." şeklinde konuştu.   

Programda ayrıca NEVÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Mehmet Cansız, “Türkiye’de Teknoloji Tabanlı Girişimcilik Ekosistemi (Teknoparklar ve TTO)” konulu bir sunum yaptı. NEVÜ Kapadokya Teknopark Genel Müdürü Öğr. Gör. Dr. Bilgin Yazlık ise “KOP Bölgesi Teknoparklar Birliği (TEKNOKOP)” ile ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

"Ortak bir havuz oluşturarak her alanda iş birliği içinde olmalıyız"

Programda söz alan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, kurumlar arası iş birliğinin önemine vurgu yaparak, "Yalnızca üniversiteler için değil, bütün devlet kurumları için ortak bir havuz oluşturularak insan kaynağı, ekipman ve laboratuvar malzemesi noktasında işbirliği yapmalıyız. Maddi imkanların yanı sıra fikirde, sınaide, teknolojide ve bilimde ortak çalışma yapmakta büyük bir fayda vardır. Bu projenin geliştirilmesinde ve bu aşamaya gelmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum, protokolün tüm paydaşlarımız için hayırlı olmasını temenni ediyorum." dedi.

Program, katılımcıların görüş ve önerilerinin paylaşılması, protokolün imzalanması ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.