12 EYLÜL 1980 DARBE UTANCININ 41. YILINDA KMÜ’DEN KAPIŞMA SERGİSİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Diğler tarafından 12 Eylül 1980 Darbesinin 41’inci yıl dönümünde “Eylül Şafağı Kapışma” adlı kişisel resim sergisi düzenlenecek.

KMÜ Sergi Alanında 13 Eylül Pazartesi günü saat 14.00’te açılışı yapılacak olan sergide Sanatçı Diğler’e ait yağlı boya çalışmaları çarpıcı görsel unsurlar eşliğinde ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Diğler, kardeşin kardeşi boğazladığı acı dolu günleri horoz imgesi üzerinden izleyenlere aktarırken ülkenin içine düştüğü durumu ve çekilen sıkıntıları sanatsal bir dil ile eleştirecek.

“Ülkemiz 12 Eylül şafağına tank ve postal sesleri ile uyandı”

Sergi ve darbe hakkında Doç. Dr. Diğler, şu açıklamalarda bulundu: “Kenan Evren ve ekibinin 12 Eylül 1980’de gerçekleştirdiği darbenin üzerinden tam 41 yıl geçti. Ülkemiz 12 Eylül şafağına tank ve postal sesleri ile uyandı. Halkın oyları ile seçilmiş olan hükümet devrilmiş ve devrin siyasi liderleri gözaltına alınmıştı. Ülkemizin yapısını tamamen değiştiren bu askeri darbe sonrasında 650 bin insanımız gözaltına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 50 kişi idam edildi ve 171 insanımızın işkenceden vefat ettiği belgelendi. Tam dokuz yıl devam eden bu süreç içinde siyasi partiler yok sayıldı, siyasi liderler ilk önce gözaltında tutuldu daha sonra yargılandılar. 1970 sonrasında değiştirilen 1961 anayasası tamamen yürürlükten kaldırıldı. Türk siyasetinin yeniden tasarlandığı askeri dikta dönemi başladı. 12 Eylül 1980 öncesi ve sonrasında ülkemizde çok büyük acılar yaşanmış, etkileri uzun süre devam etmiş ve ülkemiz çok büyük bir karmaşanın içine itilmiştir. Sergi, tüm bu yaşananları protesto amacı taşımaktadır.”