REKTÖR NAMIK AK, İLKÖĞRETİM HAFTASI ETKİNLİKLERİNE KATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'İlköğretim Haftası Kutlama Programı'na katıldı.

Esentepe İlkokul ve Ortaokulunda düzenlenen programa Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Namık Ak, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, okul yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program açılış konuşmaları ile devam etti.

"Bugün çocuklarımız kadar bizler de sevinçliyiz"

Programın açılış konuşmasını yapan Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, yeni eğitim-öğretim döneminin hayırlı olması temennisinde bulunarak şunları söyledi: "Bugün çocuklarımız kadar bizler de sevinçliyiz, okullarımız yine cıvıl cıvıl olacak. Yalnız biliyorsunuz ki bu hastalık maalesef çok hızlı bir şekilde yayılıyor, bunun için lütfen önlemlerimizi almaya devam edelim, çocuklarımızı temizlik anlamında korumaya elimizden geldiğince çalışalım. Devlet olarak her türlü olanak sağlandı, her türlü temizlik donanımı okullarımızda mevcut, maske ve koruyucu her türlü ürün şu an okullarımızda var. Bize düşen çocuklarımızı korumak, kollamak. Bugün hastanemizde hastalığa yakalananların yüzde 70’i aşısız olanlar. Yüzde 80’i yoğun bakımda yatan yine aşısız olanlar. Bunun için aşı konusunda biraz daha hassas davranmamızı istirham ediyorum. Değerli velilerimiz, siz kadınlarımız, annelerimiz; bizleri büyüten, bizleri yetiştiren sizlersiniz. İşte burada da gözüküyor, şu anda veli olarak siz annelerimiz buradasınız. Çocuklarımızı yetiştirecek olan sizlersiniz, sizlere güveniyoruz, geleceği sizler şekillendireceksiniz.” dedi.

"Öğrencilerimizin cıvıltısıyla şenlenen okullarımızda eğitime devam etmek için hep birlikte çaba göstereceğiz"

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, uzun bir aranın ardından okulların yeniden açıldığını hatırlatarak, "Geçen sürede tüm dünyada bir yandan salgının etkileriyle mücadele edilirken bir yandan da çocuklarımızın eğitimi için ülkemizde hızla tedbirler alındı. Bugünden sonra yapmamız gereken okullarımızı sağlıklı ve güvenli bir şekilde açık tutmak için el birliğiyle tedbirlere sıkı sıkıya uymamız gerekiyor. Öğretmen ve velilerimizin yavrularımıza maske, mesafe ve temizlik konusunda bulunacağı hatırlatmalar çok büyük öneme sahip. Öğrencilerimizin cıvıltısıyla şenlenen okullarımızda, yeniden canlanan sınıflarımızda sağlık ve huzurla eğitime devam etmek için el birliğiyle çaba göstereceğiz. Gözümüzde tüten, özlediğimiz yavrularımızı ancak tedbirlerle salgından koruyabiliriz.” şeklinde konuştu."

Program, öğrenciler tarafından şiirlerin okunması ve dans gösterileriyle devam etti. 4. sınıf öğrencilerinin 1. sınıfa başlayan öğrencilere hoş geldin çiçeğini sunmasının ardından protokol üyelerinin öğrenci, öğretmen ve velilerle bir süre sohbet etmesiyle birlikte program sona erdi.