KMÜ 27 EYLÜL'DE ÖĞRENCİLERİNE KAVUŞUYOR

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Üniversitenin VIP Salonunda gerçekleştirilen kahvaltılı basın toplantısına Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Dursun Odabaş, Prof. Dr. Hüseyin Muşmal, Prof. Dr. Murat Ertekin ile ildeki basın temsilcileri, üniversitenin akademik ve idari birim temsilcileri katıldı.

Toplantının ana konusu Rektör Prof. Dr. Namık Ak'ın görevi devraldığı günden bu yana gerçekleştirdiği çalışmalar ve 27 Eylül 2021 tarihinde yeniden yüz yüze başlayacak olan eğitim-öğretim dönemi oldu.

Basın mensuplarına ilk olarak salgın sürecinde yapılan faaliyetler hakkında kısaca bilgilendirmede bulunan Rektör Prof. Dr. Namık Ak, "Öğrencisiz, uzaktan eğitim süresi boyunca 66 bin 216 sanal sınıfta, 15 bin 757 öğrencimiz, UZEM yani Uzaktan Eğitim Sistemi tarafından organize edilen ve her bir öğretim elemanımız tarafından verilen 747bin 720 saat canlı derse katıldılar ve toplamda 4 Milyon’un üzerinde sisteme giriş yaptılar. Kuruluşundan bu yana 31bin 823; 2021 itibariyle de 3 bin 781 öğrencimiz üniversitemizden mezun oldu. Yine bu yılda 7 ön lisans, 2 lisans ve  3 lisansüstü programı açtık." dedi.

Rektör Prof. Dr. Namık Ak KMÜ'nün bilimsel araştırma, proje, ödül ve yayın sayılarındaki artış, ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan bilimsel yayın ve patent sayıları hakkında önemli bilgiler aktardı.

"Tıp Fakültemizde, Karamanımızda ilk kez Bypass ameliyatı uygulandı"

Rektör Prof. Dr. Namık Ak, Tıp Fakültesi öğrencilerinin bu yıl itibariyle Karaman’da eğitim alacaklarını söyleyerek, "Tıp Fakültemizde, Karamanımızda ilk kez Bypass ameliyatı uygulanmıştır. Üroloji Anabilimdalı üyelerimiz ve Genel Cerrahi Anabilimdalı hocalarımız Karaman’da ilk olan cerrahi uygulamalar yapmaya başlamışlardır. İlaveten, romatoloji alanında uzman profesör hocamızın ve endokrinoloji uzmanı hocalarımızın da Konya ve çevresinden yoğun hasta kabulü devam etmektedir. Önümüzdeki süreçte, çocuk hastalıkları yan dalları çocuk nefroloji ve çocuk kardiyoloji doçent hocalarımız hizmet vermeye başlayacaklardır.

Tıbbi mikrobiyoloji doçentimiz PCR testleri ilgili süreçte 1 yılı aşkın süreden bu yana katkı vermektedir. Testler üniversitemiz ortamında sonuçlandırılmaktadır. Yine şehrimiz ve üniversitemiz için önemli bir okulumuz olan Diş hekimliği Fakültesi, Ortodontist,  Çocuk Diş Hekimi, Endodontist, Periodontist, Diş Hastalıkları ve Tedavisi ve Ağız, Diş ve Çene Radyoloji uzmanı ile tedavi hizmetlerine başlamıştır. Karaman’da ilk gömülü diş çekimi ve müdahalesi gerçekleştirilmiştir. Kısa bir süre sonra implant tedavisi de yapılmaya başlayacaktır. Fakültemiz yeni binası, genç ve dinamik akademisyenleri ve son teknoloji preklinik, klinik ve similasyon laboratuvarları ile Dünya standartlarında eğitim vermektedir." dedi.

“Karaman Uluslararası Yunus Emre ve Türkçe Bilgi Şöleni Düzenleyeceğiz"

Rektör Prof. Dr. Namık Ak, konuşmasının devamında ulusal ve uluslararası spor organizasyonunda elde edilen başarılara ve 2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı kapsamında düzenlenen sosyal ve kültürel faaliyetlere değinerek, 07-09 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenecek olan “Karaman Uluslararası Yunus Emre ve Türkçe Bilgi Şöleni”nin müjdesini verdi.

Rektör Prof. Dr. Namık Ak, "27 Eylül Pazartesi günü açılacak olan üniversitemizin tüm fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu binalarında, sosyal donatı alanlarında, idari binalarımızda yani tüm yerleşkemizde Kovid-19 salgını ile ilgili tüm tedbirlerimizi aldık. Evlatlarımızın hiç birinin mağdur olmasına izin vermeden şehir olarak birlikte hareket ederek yeni öğretim yılının sağlıklı bir şekilde başlaması ve devam etmesi için samimi gayret gösterdiğimizi burada özellikle belirtmek istiyorum." şeklinde konuştu.

"KMÜ'ye Üç Yeni Fakülte Açılacak"

Rektör Prof. Dr. Namık Ak konuşmasının son bölümünde ise bundan sonraki süreçte hayata geçirmeyi düşündüğü projeler hakkında bilgi vererek şunları söyledi: "Görev sürem içerisinde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitemize, Tarım ve Teknoloji Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Turizm Fakültesi olmak üzere 3 yeni fakülte kurmayı hedefliyorum. İlk olarak bilimsel alan olarak yakın olan fakülte ve MYO’lara bu bölümleri açmakla işe başlayacağız. Üniversitemizi tüm akademik ve idari kadrolarımızla; basınımızın ve Karamanımızın tüm dinamiklerinin destekleriyle çok daha yükseklere çıkartacağımıza inancım sonsuzdur. 27 Eylül Pazartesi günü başlayacağımız eğitim-öğretimin başta KMÜ ve ülkemizdeki tüm üniversitelerimize hayırlar ve güzellikler getirmesini temenni ederim."

Basın temsilcilerinin merak ettikleri soruların yanıtlanması, dilek ve temennilerin dile getirilmesiyle birlikte basın toplantısı sona erdi.