REKTÖR NAMIK AK, ZEYTİNYAĞI TESİSİNİN AÇILIŞINA KATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) desteği ile kurulan zeytinyağı tesisinin açılışına katıldı. Karaman merkeze bağlı Cerit Köyü'nde düzenlenen tören ile hizmete giren fabrikanın açılış töreninde Rektör Namık Ak'ın yanı sıra il müdürleri, yerli ve yabancı iş insanları, davetliler ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan tören Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Mehteran gösterisi, halk oyunları ve bölgedeki zeytincilik faaliyetleri ile ilgili belgesel gösteriminin ardından açılış konuşmalarına geçildi.

Bölgedeki Zeytinciliğe ve Ekonomiye Büyük Katkı

Açılış konuşmalarında ilk olarak tesisin ortaklarından ve kurucularından Mustafa Ülker söz aldı. Ülker, zeytinyağına gösterilen ilginin ve devlet tarafından zeytin üreticisine verilen desteğin son yıllarda giderek arttığını belirterek, "Bölgemizde zeytin üretiminde artış olmasına rağmen işleme konusunda istenilen seviyeye gelemedik. Fakat buraya kazandırdığımız tesis ile bölge halkının zeytinini değerlenmesine katkı sağlamayı ve Emir Çavuş adıyla bir marka oluşturup bu markayı ülkemize ve tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz. Fabrikanın tamamında iklimlendirme yapılarak üretim boyunca artı 18 derecede sabit sıcaklıkta, soğuk sıkım ve erken hasat yüksek polifenollü zeytinyağı üretilecek. Böylece üretilen zeytinyağları duyusal ve kimyasal özelliklerini kaybetmeyecek. Tesisimiz doğrudan 20 kişiye, dolaylı yönden 150 kişiye iş sağlayacak." dedi.

"KMÜ olarak her daim sizin yanınızdayız"

Rektör Namık Ak ise tesisin hayırlı olması temennisinde bulunarak şöyle konuştu: "Bizler her zaman ülkemizdeki yerli ve milli sanayinin, teknolojinin, tarımın ve gıdanın yükselmesinden yanayız. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak elimizdeki bilgi ve tecrübeyi öncelikle Karamanımıza, sonrasında ise ülkemize ve insanlığa yaymak düşüncesindeyiz. Hizmete açılan bu tesis de ülkemizin kalkınmasında büyük bir öneme sahip olacaktır. Peygamber Efendimizin de buyurduğu gibi 'İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır' düsturundan hareketle tesisin Karamanımız ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bizler KMÜ olarak her daim sizin yanınızdayız. Allah yar ve yardımcınız olsun."

"TKDK elinden gelen gayreti göstermeye devam edecek"

TKDK İl Koordinatörü Özgür Öztürk de tesisin hayırlı olması temennisinde bulunarak, "Bu bölgede yetiştirilen zeytinlerden üretilen zeytinyağlarının Avrupa Birliği (AB) standartlarına dönüşümü bu tesis sayesinde tamamlanacaktır. TKDK olarak tarımsal ürünlerimizin katma değeri yüksek ürünlere dönüştürüp, hak ettiği değere ulaşmaları konusunda elimizden gelen gayreti göstermeye devam edeceğiz." dedi.

Tören, davetlilere tesisin gezdirilmesi ve bilgi verilmesinin ardından sona erdi.