KMÜ ÖĞRENCİLERİ VİZELER ÖNCESİNDE 'TİYATRO' İLE MORAL DEPOLADI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'nde (KMÜ) öğrenciler vizeler öncesinde sergilenen tiyatro oyunları ile moral depoladı.

Yaklaşan vizeler öncesi eğlenmek ve moral depolamak isteyen öğrenciler KMÜ Sosyoloji Öğrenci Topluluğu ve Yadigâr-ı Tiyatro Ekibi tarafından düzenlenen tiyatro oyunlarında bir araya geldi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan program, Sosyoloji Öğrenci Topluluk Başkanı Nurbanu Suci ve Yadigâr-ı Tiyatro Ekibi Başkanı İsmail Yıldırım'ın açılış konuşmaları ile devam etti.

Sosyoloji Öğrenci Topluluk Başkanı Nurbanu Suci konuşmasında sosyoloji ve tiyatro ilişkisine değinerek şunları söyledi: “Sosyoloji bireyi anlamadan toplumu, toplumu anlamadan bireyi anlayamaz. Bunu yaparken ulaştığı sonuçları görünür kılabilmek, gördüklerini herkese gösterebilmek içinse her zaman sanatla omuz omuza hareket etmiştir. Sanat dallarının her biri bizlerin sosyolojik olarak ilgilendiği, araştırdığı her şeye kendilerine has enstrümanlarıyla dikkat çekilebilme gücünü taşımaktadırlar. Tiyatro ise bu yolda sosyolojinin en önemli destekçilerinden birisidir. Çünkü tiyatro içinde yaşadığımız ve dolayısıyla bazen etkilendiğimiz bazense etkisi altında kaldığımız toplumsal meseleleri yalnızca güldürerek değil her zaman düşündürerek görünür kılmanın ve bu meselelere dikkat çekmenin en güzel yollarından birisidir.”

Yadigâr-ı Tiyatro Ekibi Başkanı İsmail Yıldırım ise Sosyoloji Öğrenci Topluluğu ile birlikte düzenledikleri tiyatro etkinliğinde dört farklı skeç sergileyeceklerini belirterek, “Umuyoruz ki izleyeceğiniz skeçlerden keyif alacaksınız ve yine skeçlerimizi izlerken içinde yaşadığımız toplumun gerçeklerini kimi zaman hüzünlü kimi zamanda eğlenceli yönleriyle yeniden düşünme imkanı bulacaksınız. Hepinize keyifli seyirler diliyorum.” dedi.

Sosyolojinin en önemli destekçilerinden birisinin tiyatro olduğu vurgusu ile gerçekleştirilen programda toplumun farklı gerçeklerini konu edinen dört farklı skeç seyirciyle buluştu. Öğrencilere hayatın içinden kesitleri farklı bakış açılarıyla sunan skeçler izleyicilerin büyük beğenisini topladı.

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği tiyatro gösterimi onurluk takdiminin ardından sona erdi.