REKTÖR NAMIK AK ‘GELECEĞE NEFES, DÜNYAYA NEFES’ KAMPANYASINA KATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, ‘11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’ kapsamında düzenlenen fidan dikimi etkinliğine katıldı.

Türkiye genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ve saat 11.11’de başlayan fidan dikimine Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Cumhuriyet Başsavcısı Behçet İşlek, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Karaman Gökçe Köyü mevkiinde 125 hektarlık alanda ‘Yanan ormanlarımız yerine 84 milyon için 3’er fidan’ sloganı ile gerçekleştirilen etkinlikte ceviz, badem, ıhlamur, alıç, karaçam, kızılçam türlerinden oluşan 35 binin üzerinde fidan toprakla buluşturuldu.

Türkiye genelinde gerçekleştirilen ‘Geleceğe Nefes, Dünyaya Nefes’ kampanyası ile 252 milyon fidan yanan ormanlarımız yerine ülkemizin orman alanlarına kazandırılmış oldu.

Rektör Namık Ak, fidan dikimi etkinliğinin ardından şunları söyledi: “Geçtiğimiz aylarda 50’den fazla ilde 270 farklı noktada çıkan orman yangınları neticesinde torunlarımıza emanet olarak bırakacağımız doğal çevremiz hoyratça tükendi ve oksijen dengemizi sağlayan ormanlarımız zarar gördü. Ülke genelinde başlatılan bu kampanya ile en azından zarar gören ormanlarımız yerine yeni fidanlarımızı dikmiş olmak bizleri bir nebze olsun mutlu etti. Bu fidan dikimi kampanyasının ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”