YUNUS EMRE HATIRA PARASI YUNUS’UN DİYARI KARAMAN’DA TANITILDI

2021 Yunus Emre ve Türkçe yılı kapsamında düzenlenen etkinliklere bir yenisi daha eklendi. Karaman Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı (KAREV) tarafından, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün katkılarıyla 'Bizim Yunus' adına bastırılacak gümüş ve altın hatıra paralarının tanıtımı yapıldı.

Yunus Emre Türbesi önünde düzenlenen tanıtım programına Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, il protokolü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

"Yunus Emre’nin sevgisini tüm dünyaya duyuracağız"

Tanıtım toplantısında ilk olarak KAREV Yönetim Kurulu Başkanı Veli Bozkır, Yunus Emre adına bastırılacak olan paralarla ilgili bilgilendirmede bulundu. KAREV Başkanı Bozkır, "Bu yılın gerek UNESCO tarafından gerekse Cumhurbaşkanlığımız tarafından Yunus Emre’ye atfedilmesinin ardından geliştirdiğimiz projelerimizi kalıcı eserlere dönüştürmeyi amaçladık. Bu amacımıza ulaşmak için yola koyulduğumuzda diğer paydaşlarımız olan kurum ve kuruluşlar ile görüşmeler yaparak hatıra paramızın son şeklini vermiş olduk. Yunus Emre adına bastırılacak olan hatıra paraların tanıtımının Yunus Emre Türbesinde, Yunus'un huzurunda gerçekleştirilmesi çok önemli. Yunus Emre 13’üncü yüzyılda verdiği mesajlarla insanlığa umut ışığı olmuş bir değerdir. Karamanlı olarak biz de bu topraklarda olmaktan iftihar ediyoruz.  Yunus'a layık olmak için ciddi bir çalışma ve çaba içerisindeyiz. Yunus gibi bakmak, Yunus gibi yaşamak, Yunus gibi sevmek ve Yunus'un değerlerine sahip çıkmak hepimizin görevidir. Yunus'un sevgisini tüm dünyaya duyuracağız. Bu projeye emek veren, gönül veren, destek olan herkese vakfımız ve Karaman adına çok teşekkür ediyorum." dedi.

KAREV Yönetim Kurulu Başkanı Veli Bozkır'ın bilgilendirmelerinin ardından Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık ve Belediye Başkanı Savaş Kalaycı selamlama konuşmaları yaptı.

Yunus Emre adına bastırılacak olan hatıra paraların tanıtımı ile devam eden program duaların okunmasının ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.