REKTÖR NAMIK AK, UNİKOP-TÜBİTAK DEĞERLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, 'UNİKOP-TÜBİTAK Değerlendirme' toplantısına katıldı.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal'ın katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya Rektör Namık Ak'ın yanı sıra Aksaray Üniversitesi, Kapadokya Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi rektör ve rektör yardımcıları katıldı.

"UNİKOP üniversiteleri TÜBİTAK destek sayısı 964’e ulaştı"

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal toplantıda ‘Ar-Ge ve Yenilik Ekosisteminde Birlikte Geliştirme ve Birlikte Başarma; Ülkemizin İhtiyaç ve Öncelikleri Kapsamında TÜBİTAK Odaklı Süreçlerin Değerlendirilmesi’ başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal sunumundan veriler paylaştığı konuşmasında şunları söyledi: "Son 4 yılda UNİKOP üniversiteleri bilim insanları destek programları kapsamındaki TÜBİTAK destek sayısı 964’e ulaştı. Proje tabanlı araştırma heyecanının ve proje yapma çalışmalarının yaygınlaşmasına önemli katkılar sağlayan ‘Star Programı’ çağrımıza lisans öğrencileri tarafından rekor sayıda başvuru aldık. 2020 Star Programında UNİKOP üniversitelerinden 52 öğrenci araştırma projelerinde görev aldı. 2021 yılı için ise UNİKOP üniversitelerinden toplam 172 başvuru yapıldı."

"KOP bölgesi üniversitelerinin yenilenebilir enerji odaklı projelerini destekliyoruz"

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal konuşmasının son bölümünde yeşil dönüşüme kurum olarak çok önem verdiklerini vurgulayarak, "Türkiye’nin 2053 sıfır emisyon hedefi için çalışmalarımıza hız verdik. Net sera gazı salınımlarının sıfırlanması ve ekonomik büyümenin kaynak kullanımından ayrıştırılması için ‘Yeşil Mutabakat’ ile uyumlu olan konularda sunulan projelere ek puan imkanı sağladık. Bunun yanı sıra Avrupa Yeşil Mutabakatı için ilk kez ek puan imkanı sağlanan çağrı sonuçlarımıza göre 90 proje desteklendi. UNIKOP üniversiteleri tarafından mevcut durumda desteklenmekte olan toplam 158 projeye yaklaşık 65 milyon lira bütçe ayrıldı. Temiz bir gelecek için ülkemizin 2053 net sıfır sera gazı salınımı hedefleri doğrultusunda KOP bölgesi üniversitelerinin yenilenebilir enerji odaklı projelerini destekliyoruz.” dedi.

Toplantı, üniversite rektör ve rektör yardımcılarının görüş ve önerilerinin alınmasının ardından sona erdi.