'YUNUS EMRE'YE MEKTUP' YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) 'Yunus Emre'ye Mektup' Yarışması Ödül Töreni düzenlendi.

KMÜ ve Karaman Belediyesi iş birliğinde Yunus Emre hatırasına düzenlenen ödül törenine Rektör Prof. Dr. Namık Ak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hüseyin Muşmal ve Prof. Dr. Murat Ertekin’in yanı sıra Karaman Belediye Başkan Yardımcıları Eyüp Hüsamettin Aslan ve Mahmut Güventürk ile üniversite personeli, davetliler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

"Yunus Emre eserleri ile gönüllerde taht kurmuş bir değerimizdir"

Ödül töreni Rektör Namık Ak'ın açılış konuşmasıyla başladı. Rektör Namık Ak, "Ülkemiz ve tüm dünya için evrensel bir değere sahip olan Yunus Emremizin gençlerimiz tarafından benimsenmesi, böylesine değerli eserlerin ortaya çıkması bizler için mutluluk verici bir gelişme. Öncelikle her birinize bu güzel davranışınız için teşekkür ediyor, sizleri gönülden kutluyorum." diyerek sözlerine başladı.

Yunus Emre’nin eserlerinde ele aldığı sevgi, hoşgörü ve kardeşlik dili ile dünya genelinde gönüllerde taht kurduğunu hatırlatan Rektör Namık Ak, "Yunus Emre'nin eserlerini ele alırken; onun yaşantısından, dünya görüşünden bağımsız davranmak mümkün değildir. Türkçemizin en sade, yalın ve duru halini kullanan Yunus Emremiz, kendisinden sonra gelen şairleri de bu bakımdan etkilemiş, halen de onun etkisi ile sizler gibi pırıl pırıl gençlerimiz onun adına böylesine eserleri kaleme almaktasınız." dedi.

Rektör Namık Ak konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bu yılın gerek UNESCO gerekse Cumhurbaşkanlığımız tarafından Yunus Emre ve Türkçe Yılı olarak ilan edilmesinin ardından biz de KMÜ olarak ona verdiğimiz önemle gerekli gayreti göstererek onu en iyi şekilde anacak, anlayacak-anlatacak ve yaşayacak-yaşatacak faaliyetler yapmaya özen gösterdik. Bugün, ödül töreni düzenlenen ‘Yunus Emre’ye Mektup’ isimli yarışmamızda bu kapsamda düzenlenen bir etkinlik oldu. Bu vesileyle bu yarışmanın düzenlenmesinde katkı sunan Karaman Belediyesine ve etkinliğimize katılım gösteren tüm öğrencilerimize, emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum."

Açılış konuşmasının ardından yarışmada birinci olan Vehbi Koç Vakfı Koç Özel Lisesi öğrencisi Elif Sude Yanık 'Yunus Emre'ye isimli mektubunu okudu.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Ödül töreninin devamında seçici kurul değerlendirmesi ile birlikte dereceye giren yarışmacıların isimleri açıklandı. Değerlendirme sonucunda İstanbul Vehbi Koç Vakfı Koç Özel Lisesi öğrencisi Elif Sude Yanık 'Yunus Emre'ye eseri ile birinci olurken, Karaman Güzel Sanatlar Lisesi öğrencisi Ceren Alagöz 'Gönüllerin Mimarı Yunus Emre'ye eseri ile ikinci, Erzurum Türk Telekom Nurettin Topçu Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Eray Akpınar ise 'Sözün Durusu Yunus' eseri ile üçüncü oldu.

İstanbul Behiye Dr. Nevhiz Işıl Anadolu Lisesi öğrencisi Irmak Durmaz, Ankara Özel Tema Anadolu Lisesi öğrencisi Buse Münevver Çepgi ve Burdur Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Nur Kısa ise teşvik ödülüne layık görüldü.

Ödül töreni protokol üyeleri tarafından dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.