STEM EĞİTMENLERİ SERTİFİKALARINI REKTÖR NAMIK AK'IN ELİNDEN ALDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik (STEM) kapsamında düzenlenen ‘eğitmen kursu’ tamamlandı. Kursu başarı ile tamamlayan STEM Eğitmenlerine sertifikalarını ise KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak verdi.

Rektörlük makamında düzenlenen sertifika töreninde Rektör Namık Ak’ın yanı sıra Rektör Danışmanı ve Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Dr. Sefa Usta, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölüm Başkanlığı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Çevik ile kursa katılan eğitimciler yer aldı.

Sertifika töreni öncesinde kursa katılan eğitimcilerle bir araya gelen Rektör Namık Ak, kurs hakkında Doç. Dr. Mustafa Çevik’ten bilgi aldı. Doç. Dr. Çevik, kursun öğretmen ve öğretmen adaylarının katılımı ile KMÜ Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan STEM laboratuvarında, tamamen uygulamaya dönük ve mühendislik becerisi tabanlı olarak gerçekleştirildiğini söyledi.

Kursun ilk aşamasının tamamlandığını ve ilerleyen dönemde ikinci aşaması ile devam edeceğini de hatırlatan Doç. Dr. Çevik, “STEM eğitimi kapsamında düzenlemiş olduğumuz kursa katılan eğitimciler öncelikli olarak STEM yaklaşımının nasıl uygulandığını kavradılar. Ayrıca kurs kapsamında 21'inci yüzyıl becerilerini içeren üç boyutlu model dizaynı, robotik tasarım, kodlama, tinkercad, algodoo gibi teknoloji tabanlı uygulamaları kullanan eğitimcilerimiz yaşayarak öğrenme modelinin örneklerinden olan araba sensörleri, park ve şehir aydınlatmaları, robot tasarımları ve kodlamaları gibi çeşitli çalışmalarda yer aldılar.” dedi.

Rektör Namık Ak Sertifikaları Teslim Etti

Törenin ardından STEM eğitimi kapsamında düzenlenen kursa katılarak başarılı olan eğitimcilerle bir süre sohbet eden Rektör Namık Ak, Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik dallarında teorik bilginin yanı sıra uygulamaları metotların temel alındığı STEM eğitiminin günümüz için çok önemli olduğunu söyledi. Rektör Namık Ak, çağın gerektirdiği gelişimi yakalamak konusunda KMÜ’nün yalnızca öğrencilerine değil imkanlar doğrultusunda şehirdeki diğer paydaşlarına da katkı sağlamaya hazır olduğunu belirterek kursun hayırlı olması temennisine bulundu.