KMÜ REKTÖRÜ NAMIK AK, AFAD BİLGİLENDİRME TOPLANTISINA KATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Karaman Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısına katıldı.

İçişleri Bakanlığı talimatı doğrultusunda kamu kurum ve kuruluşları iş birliğiyle İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Karaman İl Risk Azaltma Planı (İRAP) kitap haline getirildi. 

AFAD tarafından İRAP'ın kitap haline getirilmesinin ardından dağıtım ve tanıtım toplantısı yapıldı. New Karaman Otel’de gerçekleştirilen toplantıya Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, il ve ilçe protokolü ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Karaman AFAD tanıtım video gösterimi ile tanıtım programı, Karaman AFAD Müdürü Şerife Han’ın konuşması ile devam etti. AFAD’ın kuruluşunun 12'inci yılını doldurduğunu belirten AFAD Müdürü Şerife Han, İRAP hazırlama süreçleri ile plan amaç, eylem ve hedeflerini katılımcılarla paylaştı.

“Afetlere dirençli bir şehir oluşturmayı hedeflemekteyiz”

AFAD Müdürü Han konuşmasını şöyle sürdürdü: "Ülkemizde başta depremler olmak üzere, heyelan, kaya düşmesi, sel, taşkın ve orman yangınları gibi çeşitli afetler yaşanmaktadır. Ülkemizde ve dünyada afetle mücadelede önceliğin risk azaltmaya verilmesi ile kurumlarımız afet risklerini önlemede ve süreci yönetmede başarılı olmaktadır. Risk azaltmayı afet yönetiminin temeline koyduğumuzda; planlama, müdahale ve iyileştirme aşamaları başarılı şekilde yürütülecektir. Bu kapsamda hazırlanan İRAP, Karaman ilinin afetselliği ile afetlerin etkilerini ortaya koyan ve bu etkileri en aza indirmek için afetler olmadan yapılabilecek çalışmaları, hedefler belirleyerek eylemlere dönüştüren sürdürülebilir bir plandır. Bu plan ile ilimizde güvenle yaşamayı, afet risk azaltma bilinci oluşturmayı, afetlerden kaynaklı oluşabilecek can ve mal kayıplarını azaltmayı ve önlemeyi, paydaşlar arası iş birliğini artırmayı, ekonomik gelişmeyi kesintiye uğratmadan afetlere dirençli bir şehir oluşturmayı hedeflemekteyiz. Karaman İl Afet Risk Azaltma Planı’nın ilimiz ve ülkemizin afetlere daha dirençli bir toplum haline dönüşmesine katkı sağlayacağını ümit ediyor, afetsiz günler diliyorum."

Program, Karaman AFAD Müdürü Şerife Han'ın sunumunun ardından Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık ve Ermenek Belediye Başkanı Ermenek Belediye Başkanı Atila Zorlu konuşmaları ile devam etti.

AFAD tarafından hazırlanan deprem filminin izlenmesinin ardından tanıtım programı sona erdi.