KMÜ'NÜN AKADEMİK GELİŞİMİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

AD Scientific Index isimli Uluslararası Sıralama Kuruluşu, Türkiye'deki akademisyenlerin bilimsel faaliyet performanslarını açıkladı. Üniversite ve kurumlarda en çok atıf alan ve en yüksek h-indeksine sahip ilk 10 bin akademisyenin belirlendiği listede Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) görev yapmakta olan 23 akademisyen yer aldı.

Yapılan değerlendirmeler sonucu devlet ve vakıf üniversiteleri dâhil toplam 199 üniversite içerisinde KMÜ 27’inci sırada, sadece devlet üniversitelerinin bulunduğu sıralamada ise KMÜ 17'inci sırada yer aldı. Ayrıca 2000 yılından sonra kurulan 115 üniversitenin incelendiği listede ise KMÜ 9'uncu sırada yer aldı.

Farklı Alanlardan 23 Akademisyen Listede Yer Aldı

AD Scientific Index isimli uluslararası sıralama kuruluşu tarafından hazırlanan listede, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbı Hizmetler ve Teknikler Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Sinan Sağır, h-indeks 128 ve toplam atıf sayısı 59125 olarak 24. Sırada yer alarak önemli bir başarı elde etti.

KMÜ Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Savaş Sönmezoğlu, Doç. Dr. Seçkin Akın ve Doç. Dr. Faruk Özel, Gıda Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Sulhattin Yaşar ve Doç. Dr. Yalçın Coşkuner, Biyomühendislik Bölümünden Prof. Dr. Nevzat Aydın ve Prof. Dr. Mevlüt Bayrakçı, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Abdurrahim Toktaş, Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Buket Çarbaş, İnşaat Mühendisliği Bölümünden Doç. Dr. Serdar Çarbaş ile Makine Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. Uğur Köklü de listeye girmeye hak kazandı.

Listeye girenler arasında ayrıca Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden Prof. Dr. Nejla Canbulat Şahiner, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Tıbbı Hizmetler ve Teknikler Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Osman Ağar, Kamil Özdağ Fen Fakültesi Kimya Bölümünden Prof. Dr. İbrahim Yılmaz, Matematik Bölümünden Prof. Dr. Galip Oturanç ve Prof. Dr. Rza Mustafayev, Biyoloji Bölümünden Doç. Dr. Gökhan Sadi, Dr. Öğr. Üyesi Buğrahan Emsen, Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümünden Prof. Dr. Hatice Güzel, Ermenek Hasan Uysal Kalan Meslek Yüksekokulu Öğr. Gör. Dr. Yasin Uzun bulunuyor.

Sosyal Bilimler alanında ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden Doç. Dr. Sefa Usta ile Kazımkarabekir Meslek Yüksekokulu Yönetim ve Organizasyon Bölümünden Öğr. Gör. Tuba Perihan Kaya da sıralamaya giren başarılı isimler arasında yer aldı.

Değerlendirme sonuçlarına ve raporlarına https://www.adscientificindex.com adresinden ulaşılabilir.