REKTÖR NAMIK AK, 'ÜNİVERSİTE HASTANELERİ ÇALIŞTAYI'NA KATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından düzenlenen 'Üniversite Hastaneleri Çalıştayı'na katıldı.

'Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Tıp ve Sağlık Eğitimi Bağlamında Üniversite Hastaneleri Çalıştayı'na YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, YÖK Üyeleri, bünyesinde tıp fakültesi bulunan devlet üniversitelerinin rektörleri, dekanlar ve ilgili akademisyenler katıldı.

"Devlet tıp fakültelerinin sayısı 91 oldu"

Çalıştayın açış konuşmasını gerçekleştiren YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar şunları söyledi: "Bugün itibariyle yükseköğretim kurumlarında aktif olarak tıp eğitim ve öğretiminin sürdürüldüğü devlet tıp fakültelerinin sayısı 91 oldu. Devlete ait tıp fakültelerinde 92 bin 159 öğrenci, vakıf üniversitelerine bağlı tıp fakültelerinde ise 18 bin 152 öğrenci hekim olmak için öğrenim görüyor. Türkiye’de toplamda 110 bin 331 öğrenci tıp fakültelerinde okuyor. Altı yıllık tıp eğitiminin son 3 yılı ile tıpta uzmanlık programlarının tamamının üniversitelerin kendilerine ait olan veya Sağlık Bakanlığına ait olup birlikte kullanım protokolleri yapılarak 'üniversite hastanesi' hüviyeti kazanan sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde sürdürülüyor. Üniversitelerin yaklaşık yarısının yani 44 üniversitenin kendisine ait hastanesi var. Diğer üniversiteler de afiliye (işbirliği) hastanelerde eğitim ve öğretim hizmetlerini sürdürmektedir."

YÖK Başkanı Özvar’ın konuşmasının ardından çalıştay oturumlarına geçildi. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu’nun yönlendiriciliğinde 'Üniversiteye Ait Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Üniversite Hastanesi) Bulunmayan ve Sağlık Bakanlığına Bağlı Hastanelerle Afiliasyonu Bulunan Devlet Üniversitelerinde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri' konulu ilk oturum gerçekleştirildi.

Çalıştayın ikinci oturumunda ise Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar'ın yönlendiriciliğinde 'Üniversiteye Ait Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (Üniversite Hastanesi) Bulunan Devlet Üniversitelerinde Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Önerileri' konusu ele alındı.

Farklı üniversitelerden rektörlerin konuya ilişkin bilgiler verdiği panel, katılımcılardan​ gelen görüş ve önerilerin ardından sona erdi.