Karaman’ın ÖSS’de Türkiye’de En Başarılı İl Olması İle İlgili KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Ulusal Televizyonlarda Bilgi Verdi

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Basın Bildirisi No: 47            15.07.2009

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, 2009 yılı ÖSS’de Karaman’ın en başarılı il olması ile ilgili olarak, 15 Temmuz Çarşamba günü saat 10.00’da Habertürk Kanalı’nda yayınlanan Haber Masası programında ve Tvnet haber kanalının Gün Ortası programında saat 15.00’de  canlı yayında açıklama yaptı.

12 Temmuz 2009 Pazar günü açıklanan 2009 yılı ÖSS sonuçlarına göre; Karaman’ın sayısal ağırlıklı puanlamada Türkiye birincisi, eşit ağırlıklı puanlamada Türkiye ikincisi, sözel ağırlıklı puanlamada Türkiye dördüncüsü, 145 ve üzeri puan alanlarda Türkiye dördüncüsü olması, örnek bir başarı olarak değerlendiriliyor. Türkiye’de eğitim sisteminde marka olma yolunda başarı grafiğini hızla yükselten Karaman’da, geçmiş yıllarda elde edilen başarılar bu yıl da tekrar edilerek, önceki iki yılın başarılarının rastlantı olmadığı kanıtlanmış oldu.
Türkiye’de ÖSS’de en başarılı ve en başarısız olan illerdeki eğitim durumu, nedenleri ve çözüm önerilerinin tartışıldığı Habertürk haber kanalında yayınlanan Haber Masası Programında, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen ile canlı yayın bağlantısı yapıldı. Karaman’ın bu başarısının Türkiye’deki tüm illere örnek olması gerektiği vurgulandı ve KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’e ildeki eğitim sisteminde bir lokomotif olan üniversitenin temsilcisi olarak, Karaman’ın başarısının nasıl elde edildiğine yönelik görüşleri soruldu.
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, “Karaman’ın Türkiye’deki bu önemli başarısından dolayı gurur duyuyoruz. Bu başarı Valilik, Milli Eğitim Müdürlüğü, işadamları ve öğrenci ailelerinin birlikte elde ettikleri başarıdır. Eğitim sisteminde devlet, okul ve aile işbirliğinin yapılması, eğitim sisteminde başarıyı artırmaktadır. Devlet, okul ve aileler arası diyalogun yoğun bir şekilde yaşandığı Karaman’da, öğrenci ve öğretmenler özverili çalışmalar yapmışlardır ve öğrencilerimiz motive edilerek doğru hedeflere yönlendirilmeleri sağlanmıştır. Ayrıca, kırsal kesimde öğrencilerin geleceğini yönlendirebilecek fazla alternatif olmamasının da, bu başarının artmasına etkisi olduğunu düşünüyorum. İş adamlarımızın eğitime gösterdikleri yakın ilginin de başarıda önemi büyük olmuştur. Öğrencilere sanayicilerimizin desteğinin artacağına inanıyor ve devamını diliyorum. İl genelinde tüm kurumların işbirliği sayesinde, eğitimdeki başarıların kalıcı olacağına inancımız tamdır. Bu başarının Karaman’ımıza kazandırılmasında emeği geçen İl Milli Eğitim Müdürlüğü idareci ve çalışanlarını, öğretmenlerimizi, velilerimizi, fiziki olanakları destekleyen Valimizi, öğrencilerimize maddi ve manevi desteklerini sürekli sağlayan işadamlarımızı ve sevgili öğrencilerimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.
Habertürk muhabirinin üniversitenin bu başarıdaki katkısını sorması üzerine, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, göreve başlamasından itibaren Karaman’daki eğitimciler ve idareciler ile her fırsatta başarının artırılmasına yönelik önerilerini paylaştığını, üniversite ve diğer eğitim kurumları arasında birbirini destekleyici faaliyetler yapma konusunda verdiği güvenin, Karaman’daki eğitim sisteminin iyileşmesinde katkısı olduğunu düşündüğünü ifade etti.
Tvnet kanalının Gün Ortası programında muhabirin “öğrenciler ilk ve ortaöğretimde öğrendiklerini ÖSS’de test ediyorlar; başarısız olan illerde eğitim sistemindeki yetersizlikler sizce nasıl giderilebilir?” sorusu üzerine, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, şu açıklamayı yaptı: “Öncelikle başarı ve başarısızlık nedenleri ortaya konmalı; öğretmenlerin gayretleri ve fedakarlıkları ödüllendirilmelidir. Ayrıca öğretmenlerin içinde bulundukları şartlar cazip hale getirilmelidir. Takdir gören ve motive olan öğretmenlerin desteği, öğrencilerin başarısının artmasına katkı sağlayacaktır. Başarısız olan illerde üniversitelerin de eğitim sistemine katkı sağlayacağına, bölgeler arası farklılıkların kısa sürede giderileceğine inanıyorum”.
Habertürk kanalındaki Haber Masası ve Tvnet kanalının Gün Ortası programlarını izlemek isteyenler, www.kmu.edu.tr linkinden görüntülere ulaşabilirler.