Rektörümüz Prof. Dr Sabri Gökmen’in Ahiler Haftası Mesajı

            Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Basın Bildirisi No: 56               07.10.2009

Toplumun sosyal, ekonomik ve kültürel hayatının düzenlenmesinde önemli rol oynayan Ahilik Teşkilatı, birliktelik ve dayanışmanın ortak adıdır. Ahilik, 700 yıl Anadolu'da esnaf ve sanatkârlar için başarıyla uygulanmıştır ve o günlerde oluşturulan sağlıklı toplum yapısı, yüzyıllar boyunca sürmüştür.

Ahilik kültürünü tarihimizin derinliklerine hapsetmek ve sadece belli gün ve haftalarda kutlamak yerine, bu sistemi günümüz koşullarına göre yeniden yapılandırmak, ekonomimizin hizmetine girmesini sağlamak, toplumumuzun gelişmesine önemli katkı sağlayacaktır.
Ticari ve toplumsal ilişkilerde; dürüstlük, güvenirlilik, iş ve meslek ahlâkına saygı, hak ve iş hukukuna riayet etme, saygılı, şefkatli, cömert ve güler yüzlü olma ilkelerini esas alan ahilik sistemini uygulamayı, günümüzde de tam anlamıyla başarabilirsek yaşadığımız birçok sorun kendiliğinden ortadan kalkacaktır.
Millet olarak Ahi Evran muhabbetiyle birbirimizi kucaklamalı, sanayide ve ticarette de doğruluktan ve dürüstlükten ödün vermeden dünya milletleriyle yarışmalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle esnaf ve sanatkarlarımız başta olmak üzere bütün halkımızın Ahilik Kültür Haftası'nı kutluyorum.