TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU MEZUNİYET TÖRENİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu mezuniyet töreni yapıldı.

Üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Salonu’nda 14 Haziran 2013 Cuma günü saat 10.00’da gerçekleştirilen törene KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, KMÜ Genel Sekreteri Ahmet Tüfekci, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya, Karaman Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Nuriye Ulu ile üniversitenin akademik ve idari personeli, mezunlar ve aileleri katıldı.

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesindeki 6 bölümden mezun olan öğrencilerin yürüyüşü ile başlayan tören okul birincisi Ali İmran Aksu’nun konuşmasıyla devam etti. Evlatlarının mutluluğunu paylaşan tüm ailelere teşekkür eden Ali İmran Aksu, hem Karaman İl Sağlık Müdürlüğünde memur olarak çalıştığını hem de okuluna devam ettiğini söyledi. Ali İmran Aksu evli ve iki çocuk babası olduğunu da sözlerine ekledi. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulundaki öğrencilerin bilgi ve becerilerinin yüksekliğine dikkat çeken Aksu, ”Tüm arkadaşlarıma bundan sonraki hayatlarında başarı diliyorum.” dedi.

Doç. Dr. Abdullah Kaya: “Yarının Türkiyesi’nde öğrencilerimi nitelikli iş gücünün parçası olarak görüyorum”

Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya yaptığı konuşmada, okullarının Selçuk Üniversitesine bağlı olarak 1987‘de kurulduğunu ve geçen yıl KMÜ Meslek Yüksekokulunun Sosyal ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu şeklinde ikiye ayrılmasından sonra “Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu” adıyla eğitim-öğretime devam ettiğini söyledi. Kaya, okullarında 6 bölüm ve 7 programda toplam 1337 öğrencinin bulunduğunu belirterek, gelecek yıldan itibaren Grafik Tasarım ile Mülkiyet Koruma ve Güvenlik bölümlerine de öğrenci almaya başlayacaklarını kaydetti.

Doç. Dr. Kaya, bugün mezun ettikleri 800 civarındaki öğrenciyle beraber mezun sayılarının 3800’den fazla olacağını da sözlerine ekledi. Yarının Türkiyesi’nde öğrencilerini nitelikli iş gücünün parçası olarak gördüğünü ifade eden Kaya, “Hepinizin hayatta başarılı olmasını istiyorum. Ancak asıl başarı; iş hayatındaki başarının yanında iyi bir eş, şefkatli ana-baba ve seven-sevilen insan olabilmekte saklıdır.“ diye konuştu. Kaya, öğrenci aileleri ve öğretim elemanlarına teşekkür ederek konuşmasını bitirdi.

Rektör Gökmen’den Mezunlara: “Yolunuz açık, geleceğiniz aydınlık olsun”

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen de konuşmasında, mezuniyet töreninde gördüğü mutlu tablonun gerçek mimarlarının aileler olduğunu belirtti. Gökmen, sevinci ve hüznü bir arada yaşadığını dile getirerek bunu şu şekilde açıkladı: “Hüzünlüyüm çünkü ailemizin fertlerinden ayrılıyoruz. Bize aileleri tarafından emanet edilen çocuklarımızı meslek ve vizyon sahibi yaparak mezun ettiğimiz için de mutluyum.“

Rektör Gökmen, mezunlarının aldıkları diplomaların her şeyi bildiklerini göstermediğini belirterek, diplomanın bundan sonra daha çetin geçecek hayatlarında onları donanımlı hale getirdiğine dikkat çekti. Yeni mezunlara önerilerde de bulunan Prof. Dr. Gökmen, onlardan tebessüm biriktiren, zihin ve gönüllerde yer eden bireyler olmalarını istedi. Gökmen herkesin değer üretmesi gerektiğini söyleyerek, “Değer üretmenin yolu da çalışmak ve sevmekten geçer.” dedi. İnsana ait en güzel iki eylemden birinin sevmek, diğerinin vermek olduğunu vurgulayan Rektör Gökmen, “Gittiğiniz her yere sevgi götürün. Sevgi dolu bir kalp binlerce kalbe sevgi doldurur. Her zaman verici olun, içtenlikle verirseniz fazlasını alısınız.” diye konuştu.

Tüm mezunlara başarılar dileyen KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen sözlerine şöyle devam etti: “Adanmışlık yoksa başarı da olmaz. Mutlaka emeğinize sevgi ve ahlak katın.”  Mezunlarına KMÜ’yü unutmamalarını söyleyen Gökmen “Yolunuz açık, geleceğiniz aydınlık olsun.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Mezuniyet kütüğüne plakasını çakan okul birincisi Ali İmran Aksu’ya diplomasını Rektör Prof. Dr. Sabri Gökmen, ikinciliği paylaşan Rümeysa Doğan ve Özhan Bakıcı’ya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, üçüncü Nuyel Korkmaz’a da Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Abdullah Kaya diplomasını takdim etti.

Tören, Yüksekokul öğretim elemanları tarafından mezunlara diplomalarının verilmesi ve mezunların kep atmasıyla sona erdi. Törenin ardından Rektör Gökmen, mezun ve aileleriyle tek tek ilgilenerek sohbet etti.

“İhtiyar Delikanlı” Mevlüt Çoban

Makine ve Metal Teknolojileri Bölümünden mezun olan 61 yaşındaki ihtiyar delikanlı Mevlüt Çoban mezuniyet töreninin en dikkat çeken ismiydi. Çoban, 2008 yılında Teknik Bilimler Meslek Yüksekokuluna başladığını, okula başladığında Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğünde şube müdürü olarak çalıştığını söyledi. Emekliliğinin ardından okulu bırakmadığını ve bu bölümde öğrenim görmeyi çok istediği için çok çalıştığını belirten Mevlüt Çoban “Bundan sonraki hedefim Dikey Geçiş Sınavına girip mühendislik okumak.” dedi.

İkinci üniversitesini bitirmesinin gururunu yaşadığını vurgulayan Çoban, aynı zamanda Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu olduğunu belirtti. Mevlüt Çoban “Öğrenmenin yaşının olmadığının en canlı kanıtıyım. Herkese tavsiyem çalışmaktan asla vazgeçmeyin.” dedi. Çoban, sınıf arkadaşlarına ve tüm öğretim elemanlarına da teşekkür etti.