KMÜ REKTÖRÜ PROF. DR. SABRİ GÖKMEN’İN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Rektör Gökmen, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Ulusumuzun yeniden doğuşunu simgeleyen 30 Ağustos Zaferi, aziz milletimizin bağımsızlığından asla taviz vermeyeceğini gösteren şanlı bir zafer olmanın yanında, aynı sevinç ve hüznü paylaşarak, birlikte kardeşçe yaşayan milletimizin haklı gururu olmuştur.

Birlik ve beraberliğimizi yıkmayı ve halkımızı esir etmeyi amaçlayan planlara karşı, milletimizin dil, din, ırk, mezhep ve inanç farkı gözetmeksizin biraraya gelip omuz omuza mücadele verdiği bu zafer, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde 26 Ağustos’ta başlayan ve 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi, milli mücadele boyunca sergilenen eşsiz vatanseverlik ve kahramanlığın en güzel örneğidir. Bu zafer aynı zamanda bitmiş ve tükenmişlik içerisinde olan milletimizin, vatan ve bayrak uğruna verdiği onurlu mücadelesi olmuş, bizi tek vücut yapmış, esaret içinde yaşayan diğer uluslara da örnek teşkil etmiştir. Büyük Taarruz ile tarihi bir mücadele veren ecdadımız bize şanlı bir tarih ve bağımsız bir ülke bırakmıştır. Milletimiz, ecdadımızın bıraktığı bu büyük mirasa sahip çıkarak, bu şanlı zaferden ilham almaya devam edecektir.

Bu münasebetle, 91. yıldönümünde 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı, en içten duygu ve düşüncelerle kutlarken, bu büyük zaferi kazandıran Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını, şehit ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum.”