KMÜ’YE ‘PROJE VE TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ’

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ)  Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi (PTTO) kuruldu. KMÜ’nün ‘araştırma ve geliştirme’ alt yapısını güçlendirmek ve araştırma potansiyelinin daha etkin kullanılmasına katkıda bulunmak amacıyla kurulan Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi, KMÜ Mühendislik Fakültesinde hizmet verecek.

Daha önce ‘Temel Android Eğitimi’nin verildiği PTTO’da, 18 Eylül Çarşamba günü ise Ulusal Patent Mevzuatı ve Uygulamaları konulu ‘Patent Bilgi Günü Toplantısı’ düzenlenecek.

“Karaman’ın ‘Proje Merkezi’ Olacak”

Konuyla ilgili açıklama yapan KMÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi ve PTTO Koordinatörü Doç. Dr. Savaş Sönmezoğlu, Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin, sadece üniversite için değil aynı zamanda Karaman için de bir ‘Proje Merkezi’ olacağını söyleyerek,  PTTO’nun başta KMÜ olmak üzere birçok kuruma katkı sağlayacağına dikkat çekti.

Sönmezoğlu, üniversitenin, sanayi ve devlet işbirliği çerçevesinde kurumların proje yazımı ve danışmanlığında aracı kurum olarak görev yapacağını ifade ederek, “Karaman ilinden gelen eğitim talepleri değerlendirilerek, Karaman’da bulunan bütün kurumların da eğitimlerden faydalanması sağlanacak. Aynı zamanda PTTO’ya bilgilerini kaydettiren her kurum, güncel proje faaliyetlerinden haberdar edilerek, proje ile ilgili eğitim talebinde bulunabilecek ve projesini gerçekleştirebilecek.” şeklinde konuştu.

Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Araştırmacıların öncelikle dünyayı ve toplumu ilgilendiren konularda yenileşimci (inovatif) çözümler bulmayı hedefleyen proje önerileri sunmaları için farkındalık yaratmak, proje önerisi ve değerlendirme aşamasında destek alınan kurum ile gerektiğinde iletişimde olmak ve koordinasyonu sağlamak, proje destek programları hakkında ilgili destek programının temsilcileri tarafından verilecek eğitimleri düzenlemek, proje başvuru tarihlerini duyurarak, araştırmacıların en doğru destek programına yönlendirilmesi için rehberlik etmek, ulusal ve uluslararası araştırma destek programları hakkında araştırmacıları bilgilendirmek.