KMÜ’DE “AİLE DANIŞMANLIĞI” FIRSATI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin (KMÜ) başta çocuk esirgeme kurumları olmak üzere diğer özel kurumların “Aile Danışmanı” ihtiyacını karşılamak amacıyla düzenleyeceği “Aile Danışmanlığı Sertifika Programı” 5 Ekim’de başlayacak.

KMÜ Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen kursu başarı ile tamamlayan adaylar hem Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Genel Müdürlüğü’ne bağlı aile danışma merkezlerinde, hem de özel aile danışma merkezlerinde "aile danışmanı" olarak çalışabilme imkânına sahip olacaklar ve bireysel olarak da ‘Aile Danışmanı Bürosu’ açabilecekler.

Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğünün üniversitelere 450 saatlik “Aile Danışmanlığı Sertifika Programı” açma hakkı tanıyan yönetmeliği ile kurumların "aile danışmanı" ihtiyacı karşılanarak, ailenin sınırları ve aile üyeleri arasındaki bozuk ilişkilerin düzeltilmesi amaçlanıyor. Eğitim boyunca kursa katılan ‘Aile Danışmanı’ adaylarına, aile danışmanlığı ve temel kavramlar, evlilik öncesi danışmanlık, evlilikte roller ve sınırlar, cinsel terapide temel ilkeler, aile içi iletişim, ailelerde sık ortaya çıkan sorunlar ve çözüm önerileri, boşanmanın psikolojisi, çocuk ve yetişkin psikolojisi, davranış bozuklukları, ailede şiddet, suçluluk psikolojisi, engelli birey bulunan ailede danışmanlık gibi konularda eğitimler verilecek.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesinde görev yapan alanında uzman öğretim üyeleri ve aile terapistleri tarafından gerçekleştirilecek olan kurs, 05.10.2013 ile 03.02.2014 tarihleri arasında cumartesi ve pazar günleri düzenlenecek. Eğitim süresi 450 saat (300 Saat Teorik+150 Saat Uygulama) olarak belirlenen “Aile Danışmanlığı Sertifika Programı” kursuna, lisans mezunu Sosyal Hizmet, Çocuk Gelişimi, Sosyoloji, Psikoloji, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Hemşirelik ve Tıp mezunları katılabilecekler.