ZAMAN GAZETESİ YAZARI İBRAHİM ÖZTÜRK KMÜ’DE GENÇLERE SESLENDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Bilinçli Gençler Topluluğu, Kariyer Topluluğu, ve Karakalem Topluluğu tarafından, “Gençlerin Kariyer Yolu ve Başarı” konulu bir etkinlik düzenlendi.

KMÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Karamanoğlu Mehmetbey konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe konuşmacı olarak Marmara Üniversitesi öğretim üyesi ve Zaman gazetesi yazarı Prof. Dr. İbrahim Öztürk katıldı. Konferansı KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, İİBF Dekanı Prof. Dr. Osman Çevik, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci dinledi. Öğrenci topluluklarının bugüne kadar yapmış oldukları faaliyetlerin sunumunun yapıldığı slayt gösterisinin ardından konuşan Öztürk, gençlere kariyer planlaması konusunda kendi hayatından kesitler aktararak örnekler verdi.

Zorlu ve meşakkatli bir gençlik dönemi geçirerek bu günlere geldiğini söyleyen Öztürk, gençlere emek vererek çok çalışmaları gerektiğini belirterek, “Ne olmak istiyorsanız, o mesleğin hayalini kurun ve bu yönde çalışmaya başlayın. Kendinizi bu istikamette geliştirin. Size yardımcı olabilecek donanımlı büyüklerinizin fikirlerine önem verin ve en önemlisi kimseyi kendinize örnek almayın. Standartları kendiniz belirleyin.” şeklinde konuştu.

“YABANCI DİL EĞİTİMİ GÖRÜYORUZ AMA YABANCI DİL KONUŞAMIYORUZ”

Öztürk, okullarda verilen eğitimler hakkında da eleştiride bulunarak, rehberlik derslerinin boş geçmesinden dolayı rahatsızlık duyduğunu belirtti. Öztürk konuşmasını şöyle sürdürdü: “Rehberlik dersleri boş geçiyor. Bu dersler çok daha faydalı şekilde geçmeli. Öğrencilerin kişiliklerinin ve kariyerlerinin şekillenmesi açısından büyük bir öneme sahip olan rehberlik derslerinin boş geçmesi beni çok rahatsız ediyor. Aynı zamanda okullarda yabancı dil eğitimleri de yeterli seviyede değil. Gerek öğretmenler, gerek metod yanlışlıkları gibi nedenlerden dolayı bizler yabancı dil eğitimi görmemize rağmen yabancı dili konuşamıyoruz. Bu tip yanlışların tespit edilip, bunun üzerine çalışmalar yapılması gerekiyor.”

Zaman gazetesi yazarı İbrahim Öztürk’ün ardından konuşan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen de öğrencilere seslenerek, öncelikle sevdikleri işi belirlemeleri ve kendilerine hedef koyarak bu meslek için kararlılıkla çalışmaları gerektiğini söyledi. Gökmen, “Kariyer planlaması yaparken çalışmanın ve emek vermenin yanı sıra bu emeklere ahlakı da katmak gerekir. Bu şekilde kendilerini geliştiren gençler, geleceğimiz adına, vatanına ve milletine faydalı bireyler olarak hem bizleri hem de ailelerini gururlandıracaklardır.” dedi.

Konuşmaların bitiminde İbrahim Öztürk gençlerin sorularını yanıtladı. Rektör Sabri Gökmen’in Öztürk’e teşekkür ederek, plaket vermesinin ardından etkinlik son buldu.