KARAMAN TOKİ ANADOLU LİSESİ KMÜ’DE

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin (KMÜ) Karaman Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde düzenlemiş olduğu üniversite tanıtım organizasyonu kapsamında TOKİ Anadolu Lisesi öğrencileri, rehber öğretmenleri Cennet Olgar ile Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Ayşe Akburak eşliğinde üniversiteyi ziyaret etti.

KMÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Piri Reis Konferans Salonunda gerçekleşen tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan KMÜ Genel Sekreteri Ahmet Tüfekci, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin 10 bin öğrencisi bulunduğunu ve bu öğrencilerden 1.800’ünün Karamanlı olduğunu ifade ederek, KMÜ’nün bölgesine hitap eden bir üniversite olduğunu söyledi.

Genel Sekreter Tüfekci, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Üniversite ve bölüm seçimi sizler için çok önemli. Üniversitemizin birçok programı mevcut. Başarılı olduğunuz ve istediğiniz bölümleri seçmeye gayret edin. Bir alanda fark yaratıyorsanız eğer, her zaman tercih edilen kişi olursunuz. Fakat kendinizi geliştiremezseniz başarılı olmanız mümkün değil. Türkiye’nin şartları göz önüne alındığında kendisini geliştiren kişilerin iş bulması daha da kolaylaşacaktır.”

Tüfekci konuşmasını “Arzumuz bu tanışmayı ilerleterek sizleri üniversitemizin öğrencisi olarak görmek. Hepinize ziyaretinizden ötürü teşekkür ediyorum ve başarılar diliyorum.” sözleriyle noktaladı.

Daha sonra KMÜ Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Uzm. Aliye Kıray öğrencilere, üniversitenin fiziki, akademik ve idari yapısı ile ilgili slaytlar eşliğinde bilgiler vererek sunum yaptı.

AKADEMİSYENLER FAKÜLTELERİNİ TANITTI

Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü Arş. Gör. Birol Ay fakülte hakkında bilgi verdi. Akademik bakımdan yeterli seviyede olduklarını belirten Ay,  Mühendislik Fakültesi çatısı altındaki bölümlerin çalışma alanlarından bahsetti.

İnşaat Mühendisliği Arş. Gör. Kemal Armağan ise öğrencilere çok önemli bir yolda olduklarını hatırlatarak, “Bu yolun sonunda kimi öğrenciler başarılı olacak, kimi öğrencilerse üzülecek. Burada edineceğiniz bilgiler sizlere tercih yapmanızda ve hayatınızı şekillendirmenizde yardımcı olacaktır. Umarım sizlere bu konuda yol gösterici oluruz.” dedi.

Sağlık Yüksekokulu Hemşirelik Bölümü Arş. Gör. Orkun Erkayıran da okulun 15 yıllık bir geçmişe sahip olduğunun altını çizerek, hemşirelik bölümü mezunlarının iş konusunda sıkıntı çekmeyeceklerini vurguladı. Aynı zamanda bu bölümü okuyanların akademik anlamda da kendilerini geliştirme imkânına sahip olabileceklerini söyleyen Erkayıran,  Sağlık Yüksekokulunun imkânlarının Ankara’daki okullarla rekabet edecek konumda olduğunu belirterek, öğrencilerin sorularını yanıtladı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Arş. Gör. Özgür Bayraktar ise fakültede iktisat, işletme ve kamu yönetimi olmak üzere üç faklı bölümün eğitim vermekte olduğunu ifade ederek, bu bölümlerin içeriği hakkında sunumlar yaptı. İİBF mezunlarının çalışma alanlarını ve iş imkânlarını da aktaran Bayraktar, öğrencilerin mezun olduktan sonra girecekleri sınavların aşamalarından bahsetti.

Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Arş. Gör. Emre Arda Erdenk de öğrencilere kendilerini hiçbir alanla sınırlandırmamaları gerektiği önerisinde bulunarak, ‘Ne olmak istiyorsanız o bölüme yönelin’ çağrısında bulundu. Öğrencilere, tercih ettikleri bölüme göre yabancı dil konusunda da kendilerini geliştirmelerinin gerekliliğini aktaran Erdenk, “Üniversiteye girmek için bir amacınız olsun. Para kazanmak için üniversiteye girmeyin. Bu tercihiniz sizi ilerleyen zamanlarda üzer. Hayalini kurduğunuz mesleği okumak için üniversite okuyun ve hayalinizi gerçekleştirmek için bu amaca odaklanın.” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan KMÜ öğrencilerinden Ertekin Töre ve Halil Kaya kürsüye çıkarak öğrencilere yerleşke içerisindeki sosyal ve kültürel etkinliklerden bahsetti. Her iki öğrenci de üniversite hakkındaki görüşlerini ve tecrübelerini lise öğrencileri ile paylaştı.

Karaman TOKİ Anadolu Lisesi öğrencilerine üniversiteyi tanıtıcı materyallerin verildiği ve slaytlar eşliğinde sunumların yapıldığı tanıtım toplantısı yerleşke gezisinin ardından son buldu.