KOSGEB, KMÜ’DE TANITIM YAPTI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi (PTTO) ile Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Karaman Hizmet Merkezi Müdürlüğü işbirliğinde ‘KOSGEB Destek Programları Bilgilendirme Toplantısı’ düzenlendi.

KMÜ Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen tanıtım toplantısına KMÜ Rektör Yardımcısı ve Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım ile KOSGEB Karaman Hizmet Merkezi Müdürü Mevlüt Tavşan, PTTO Koordinatörü Doç. Dr. Savaş Sönmezoğlu, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, KMÜ Proje ve Teknoloji Transfer Ofisinin yoğun çalışmalar yapan bir birim olduğunu belirterek, “Böylesine faydalı programların hepimiz için verimli olacağını ve bu program sonucunda KOSGEB’den yararlanma oranının da artacağını umut ediyorum.” dedi.

KOSGEB’in tanıtımının yapıldığı slayt gösterisinin ardından konuşan KOSGEB Karaman Hizmet Merkezi Müdürü Mevlüt Tavşan ise Karaman’da bulunan KOBİ’lere ve sanayicilere destek sağlamak amacıyla çalışmakta olduklarını belirterek, KOSGEB’in kuruluşu ve gelişimi hakkında bilgi verdi. KOSGEB’in destek programlarından yararlanacak ve yararlanamayacak firmaların Bakanlar Kurulu kararı ile belirlendiğini ve tanımlandığını anlatan Mevlüt Tavşan, KOSGEB bünyesinde firmalara işletme geliştirme, kredi faiz destekleme, danışmanlık yapma ve yönlendirme gibi hizmetler sunulduğunu ifade etti. KOSGEB Kanunu’nun değişmesiyle KOSGEB desteklerinin hedef kitlesinin de değiştiğini belirten Mevlüt Tavşan şöyle konuştu: “Önceden sadece imalat ve sanayi KOBİ’leri yararlanırken, şimdi ise tüm KOBİ’ler bu desteklemelerden yararlanabiliyor. KOSGEB’in hedef kitlesi 400 binden 3.4 milyon KOBİ’ye çıktı. Bunun sonucunda büyümeye ihtiyaç duyuldu ve 77 ilde KOSGEB hizmet merkezi ile çalışmalarımız devam ediyor.”

Desteklemelerden yararlanmak için firmaların yapması gerekenleri anlatan Mevlüt Tavşan yapılan başvuruların mesleğinde uzman kişilerce incelendiğini ve gerekli şartları taşıyan firmaların kabulünün ardından ödemelerinin yapıldığını söyledi. Desteklemelerin geri ödemeli ve geri ödemesiz olmak üzere iki çeşit olduğunu hatırlatan Mevlüt Tavşan, “Geri ödemesiz desteklemelerin yetersiz olduğu durumlarda firmalara ihtiyaçlarını giderebilmeleri için geri ödemeli desteklemelerle kredi takviyesi yapılmaktadır.” dedi.

“KARAMAN’DAKİ FİRMALAR ORTAKLIĞI BENİMSEYEMİYOR”

Karaman’da hizmet veren sanayi firmalarının ortak iş yapmayı benimsemediklerini belirten Mevlüt Tavşan bu konuda yaşadıkları sıkıntıları şöyle anlattı: “Belirlenen bir proje için firmalarımızla görüşmeler yapıyoruz. İlk etapta herkesin bu projeye ilgisi yeterli düzeyde oluyor. Fakat proje uygulama aşamasına geldiğinde ortak çalışmayı benimseyemediğimiz için sorunlar yaşanmaya başlıyor. İnşallah örnek olabilecek bir uygulama yapabilirsek bu iş firmalar için teşvik edici bir rol oynar ve firmalarımız artık bu önyargıları aşabilirler. Dileğimiz Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile ortak çalışmalar yaparak Ar-ge projelerini destekleyecek girişimlerde bulunmak. Sayın rektörümüzün bu konuya ilgisini biliyoruz. Umuyoruz ki bu dileklerimiz gerçekleşir ve Karaman’a daha fazla kazanç sağlarız.”

Tanıtım toplantısı soru ve cevapların ardından sona erdi.