KMÜ’DE COST PROJELERİ EĞİTİMİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) COST projeleri eğitimi gerçekleştirildi. “Bilim ve Teknolojide Avrupa İşbirliği“ (European Cooperation in Science and Technology) anlamına gelen COST eğitimi, KMÜ Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi (PTTO), Konya Teknokent ve Selçuk Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) işbirliğiyle düzenlendi. KMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım tarafından Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda verilen eğitime, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, COST’un tanımını yaparak faaliyet gösterdiği alanlar hakkında bilgi verdi. COST’un ulusal kaynaklarla desteklenmiş araştırma projelerinin Avrupa düzeyinde koordinasyonunu sağlamak ve Avrupa bilim insanlarının ortak çalışmalarını desteklemek amacıyla kurulmuş bir organizasyon olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yıldırım, COST’un 1971 yılında kurulduğunu ve Türkiye’nin kurucu ülkeler arasında yer aldığını belirtti.

Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, COST’un sadece koordinasyon, toplantı, katılım gibi masrafları bütçesinden karşıladığını vurgularken, araştırma faaliyetleri bütçesinin ise Türkiye’de TÜBİTAK olmak üzere dünyadaki ulusal fonlama kuruluşları tarafından karşılandığını ifade etti.

Avrupalı araştırmacılar arasındaki işbirliğini destekleyerek Avrupa’yı bilimsel ve teknik araştırmalar anlamında güçlendiren COST’un faaliyet alanları hakkında da bilgi veren Prof. Dr. Yıldırım, COST aksiyonlarına katılım aşamasında yapılması gerekenleri anlattı.  Prof. Dr. Yıldırım,  yeni bir COST aksiyonu önererek ya da mevcut ulusal bir kariyer projesini COST’a çevirerek COST aksiyonuna katılmanın mümkün olduğunu hatırlattı. COST projeleri eğitimi karşılıklı soru ve cevaplar ile devam etti.