KAZIM KARABEKİR’İN KIZI TİMSAL KARABEKİR KMÜ’DE PAŞA’YI ANLATTI

Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulunu ziyaret etti. Timsal Karabekir, okul yönetimini ziyaretinin ardından Paşa Öğrenci Topluluğunun düzenlediği söyleşi kapsamında KMÜ öğrencileri ile buluştu.

Söyleşide babasının bilinmeyen yönlerini anlatan Timsal Karabekir, savaşlar sırasında yakınlarını kaybeden yaklaşık 6 bin vatan evladını sahiplenerek yetiştiren ve “Yetimler Babası” unvanını alan babası ile gurur duyduğunu dile getirdi. Timsal Karabekir’in aile arşivinden derlediği resimler eşliğinde Osmanlı İmparatorluğunun son dönemleri, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyetimizin sancılı kuruluş dönemi hakkında aktardığı anılar ise salonda duygulu anlar yaşattı.

Söyleşi öncesinde KMÜ Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu öğrencileri tarafından seslendirilen Karabekir Paşa’nın sevdiği türkülere eşlik eden katılımcılar söyleşi sonunda da Paşa’nın kızıyla birlikte Türk Yılmaz Marşını hep bir ağızdan söylediler.

KMÜ Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğr. Gör. Abdulbaki Pınar ve Kazım Karabekir Belediye Başkanı Mustafa Kol tarafından Timsal Karabekir’e çiçek ve plaket sunulması ile etkinlik son buldu.

Söyleşi sonrasında Kazım Karabekir Meslek Yüksekokulunu gezen Timsal Karabekir, yeni binanın babasının ismine yakışır güzellikte olduğunu belirtti. Kendisine yoğun ilgi gösteren öğrencilerle tek tek hatıra fotoğrafı çektiren Timsal Karabekir, dirayeti ve enerjisinin kaynağı hakkındaki sorulara, “Zor zamanlarımda, yorulduğum anlarda babamın ‘Cihan yıkılsa, Türk yılmaz’ sözleri aklıma gelir ve yılmadan zorlukların üstesinden gelmeye çalışırım.” cevabını verdi.