KMÜ REKTÖRÜ AKGÜL’ÜN 12 MAYIS HEMŞİRELER GÜNÜ MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü; hasta bakımının planlanması, tıbbî tedavinin uygulanması ve yaralılara ilk müdahale gibi sağlık hizmetlerinde özellikle kadınların özverili çalışmalarıyla önem kazanmış olan hemşirelik mesleğinin sorunlarının ele alındığı ve hemşirelerin fedakar çabalarının hatırlandığı önemli bir gündür.

Kuşkusuz hemşirelik mesleği, insanoğlunun varoluşundan beri adı konmamış bir şekilde sürüp gitse de bu mesleği en çok öne çıkaran malesef dünyamızda son iki yüz yıldır yaşanan dramatik insani olaylar ve geniş kapsamlı savaşlar olmuştur. Bu olumsuz koşullarda özellikle kadınların tedaviye yardımcı uygulamaları, savunmasız insanlar ve çocuklar üzerindeki güven veren yaklaşımları ve her koşulda merhametlerini muhafaza eden tutumları hemşireliği dünyada önemli bir sağlık kolu haline getirmiştir.

Günümüzde giderek profesyonelleşen ve evrensel ilkelerle yerine getirilen hemşirelik mesleği; ciddi bir eğitim sürecine tabi, tıbbî ve teknik gelişmelerle yakından bağlantılı, kişisel gelişim ve iletişim becerileri gerektiren, her şeyden önemlisi de odağında insan olan meslekler arasındadır. Sağlık kurumlarının hızla arttığı ve sağlık hizmetlerinin revaçta olduğu günümüzde mesleğini layıkıyla yapan, çağın gerektirdiği her türlü bilgi ve donanıma sahip, insana saygıyı ve ahlaki değerleri her şeyin üstünde tutan, meslek etiğine bağlı hemşirelerin yetişmesi üniversitelerin topluma karşı sorumluluklarından biridir.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi olarak bu özel ve saygın mesleğe yeni fertler kazandırmak, onları ihtiyaç duyacakları her konuda en iyi şekilde yetiştirmek için var gücümüzle çaba göstermekteyiz. Bu vesileyle Hemşirelik bölümünde okuyan öğrencilerimizin, onları yetiştiren akademik kadromuzun ve bütün hemşirelerin 12 Mayıs Hemşireler Günü’nü kutluyor; mesleki hayatlarında kendilerine başarı ve kolaylıklar diliyorum.”