KMÜ REKTÖRÜ AKGÜL’ÜN 13 MAYIS TÜRK DİL BAYRAMI MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, 13 Mayıs Türk Dil Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türkçemizin Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından Anadolu’da ilk kez devlet dili olarak ilan edilmesinin 742'nci yıldönümünde dilimizin şanlı geçmişinin ve insanlık tarihindeki yerinin bir kez daha idrakine varmaktayız.

Türk milleti var olduğundan beri onun dilinde, gönlünde, hayatının her anında onunla birlikte yaşayan Türk dili; milletimizin ayrılmaz bir parçası, kimliği, kişiliği, yaşam tarzı ve hayatı okuma şeklidir. Bir medeniyet dilidir, köklü geçmişe sahiptir ve geniş bir coğrafyada yankı bulmaktadır. Milletimizle birlikte yaşamış, değişmiş, gelişmiş ve güçlenmiştir. Milletimizle birlikte var olmuş, aynı badireleri atlatmış; milletimizle birlikte yeni yollar bulmuş, yeni anlamlar inşa etmiştir. O yüzden dilimiz özümüzdür, geçmişimizin ve geleceğimizin aynasıdır, nazarımızda en yüksek yerde tutulması gereken milli değerimizdir.

Türkçemizin özellikle gençlerimiz arasında layıkıyla kullanılması, Türkçe kitapların ve edebi metinlerin daha fazla okunması, sözlü ifadelerde daha güçlü anlatımlara yönelinmesi dilimizin gelişimi ve işlerliği açısından oldukça önem arz etmektedir. Bu bakımdan gençlerimizi daha fazla fikir üretmeye ve kendini ifade etmeye teşvik etmeli; onları daha iyi şekilde yetiştirmeye gayret göstermeliyiz.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ailesi olarak Türkçemizin başkenti Karaman'da Türk diline ayrı bir önem veriyor; güçlenen akademik kadromuzla ve yetiştirdiğimiz öğrencilerle dil ve edebiyat alanında yeni çalışmalara kapı aralamaya gayret ediyoruz. Dil konusundaki hassasiyetimiz 'yabancılara Türkçe öğretimi' başta olmak üzere yeni projelerle bundan sonra da devam edecektir.

Türkçemizin resmi dil olarak kabulünün 742'nci yıl dönümünü nedeniyle Türkçemize hizmet eden ve gönül veren herkesin Türk Dil Bayramını kutluyor; dilimizin, devletimiz ve milletimizle birlikte ilelebet baki kalmasını temenni ediyorum.”