REKTÖR NAMIK AK, ‘8. ULUSLARARASI KOP BÖLGESEL KALKINMA SEMPOZYUMU’NA KATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, ‘8. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’na katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) İdaresi ile KOP Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİKOP) iş birliğiyle 2021 UNİKOP Dönem Başkanlığını yürüten Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) ev sahipliğinde düzenlenen '8. Uluslararası KOP Bölgesel Kalkınma Sempozyumu’ başladı.

NEVÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen sempozyumun açılışına 2021 UNİKOP Dönem Başkanı ve NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin ve  KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak'ın yanı sıra Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Kapadokya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin, Kırıkkale Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Metin Arslan, Konya Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah Eken, akademisyenler, sektör temsilcileri ve davetliler katıldı.

NEVÜ Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı öğretim elemanlarının müzik dinletisiyle başlayan sempozyumun açılış konuşmasını NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin yaptı.

Rektör Aktekin, üç gün boyunca Türkiye ve KOP bölgesi için gelecekte önem arz edeceği düşünülen Tarım, Alternatif Enerji Kaynakları, Küresel Ekonomik Güvenlik, Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehditler ve Turizm ana başlıkları altında 18 oturumda 90 bildirinin sunulacağı ifade etti.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin ise özellikle YÖK tarafından hayata geçirilen 'Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesi' kapsamında üniversitelerin ihtisas alanları ile ilgili ortak projeler yürüttüklerini söyledi.

Üç gün boyunca sürecek olan sempozyum kapsamında  ‘Nevşehir Jeotermal Sularının Dünü, Bugünü ve Geleceği’ ve ‘KOP Bölgesinde Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Potansiyeli ve Uygulama Aşamaları’ konu başlıklarıyla konferanslar düzenlenecek. Ayrıca düzenlenecek oturumlarda alanında uzman bilim insanları ‘Küresel Ekonomik Güvenlik (Gıda Güvenliği)’, ‘Tarım Araştırmaları (Bitkisel ve Hayvansal Üretim)’, Turizm Araştırmaları (Gastronomi), ‘Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik’ ve ‘Alternatif Enerji Kaynakları’ üzerine konuşacak.