KARAMANOĞULLARI DÖNEMİNE AİT DİRHEM, REKTÖR NAMIK AK'A TAKDİM EDİLDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkan Vekili (SKS) Muhammet Ali Orak'ı makamında kabul etti.

Ziyarette, geçtiğimiz ay içerisinde Uzman Ortaçağ Tarihçisi ve SKS Daire Başkan Vekili Muhammet Ali Orak'ın girişimleri ve düzenlemesi ile Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından darp edilen Karamanoğlu II. İbrahim Bey Dönemine ait dirhem, Rektör Namık Ak'a takdim edildi.

Rektör Namık Ak kendisine takdim edilen Karamanoğulları parasının önemli bir miras olduğunu vurgulayarak, "Karamanoğullarına ait ilk hatıra para olma özelliği taşıyan dirhem, SKS Daire Başkan Vekilimiz Muhammet Ali Orak'ın girişimleri ile darp edilerek günümüze ulaştırıldı. Üniversitemizin ismini taşıyan Karamanoğlu Mehmet Bey'in meşhur Türkçe Fermanında yer alan “Şimdengerû hiç kimesne kapuda ve dîvanda ve mecâlis ve seyranda Türkî dilinden gayrı dil söylemeye” ifadesinin bulunduğu para, Karamanoğulları Beyliğine günümüzde yeniden dikkat çekilmesine vesile olacaktır. Dirhemin bastırılmasında emeği geçen Daire Başkan Vekilimiz Muhammet Ali Orak ile kurum ve kuruluşlarımızın temsilcilerini gönülden kutluyorum." dedi.