KMÜ'DE ‘DÜNYANIN EN BÜYÜK BİSKÜVİ MOZAİĞİ' TESCİLLENDİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) ev sahipliğinde ‘Dünyanın En Büyük Bisküvi Mozaiği' Karaman’da yapıldı.

Karaman Tanıtım ve Turizm Derneği (KARTAP) tarafından düzenlenen proje ile 3 ton bisküvi kullanılarak 800 metrekare alana sahip dünyanın en büyük buğday başağı mozaiği tamamlandı.

Karaman Valiliği, Karaman Belediyesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Aldiva (Modern Çikolata), Anı, Bifa, Saray ve Şimşek Bisküvileri, Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu (TAŞFED) iş birliğinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük bisküvi mozaiği kategorisinde dünya rekoru tescil töreni düzenlendi.

Törene, Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Işın Çelebi, Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Karaman Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, KMÜ Rektör V. Hüseyin Karaman, TAŞFED Başkanı Bayram Özrek, TAŞFED Milli Takım Direktörü Abdi Gündüz, sanayiciler, il ve üniversite protokolü, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, davetliler, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.

KMÜ Taha Akgül Spor Salonunda saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program açış konuşmaları ile devam etti.

"Karaman buğdayın baş kahramanı"

KARTAP Başkanı Rıza Duru, buğdayın bir hikayesi olduğunu ve Karaman'ın da bunun baş kahramanı olduğunu vurgulayarak, Karamanlıların başta buğday olmak üzere sektöre sahip çıkmaları gerektiğini ifade etti.

"Gerçek Karamanlı buğdaydır"

KARTAP Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Osman Nuri Koçak ise Karaman'ın değerlerinin saymakla bitmeyeceğini hatırlatarak, "Gerçek Karamanlı buğdaydır." dedi.

"Buğdayın 10 bin yıl önce bulunması Karaman için büyük bir hikmettir"

Karaman'da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek konuşmasına başlayan Eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Işın Çelebi de "Buğdayın 10 bin yıl önce bulunması Karaman için büyük bir hikmettir." şeklinde konuştu.

"Karaman, bisküvi ve bulgur üretiminin merkezidir"

Karaman'ın kültür tarihi için önemli bir değer olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Savaş Kalaycı ise "Karaman tarihi geçmişi olan bir kenttir. Karaman, bisküvi ve bulgur üretiminin merkezidir. Bu dev projenin hayata geçmesi için günlerce çalışarak emek ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum." İfadelerini kullandı.

"Karaman buğday konusunda bereketli topraklara sahiptir"

Törende daha sonra söz alan Vali Tuncay Akkoyun da konuşmasına ebediyete irtihalinin 84’üncü yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anarak başladı.

Türk dilinin başkenti, Yunus Emre'nin memleketi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ata yurdu Karaman’ın bereketli topraklara sahip olduğunu belirten Akkoyun “İlimizin potansiyeli, gücü herkes tarafından bilinecektir. Üç ton bisküvi ile gerçekleştirilen buğday başağı mozaiği çalışmasının ilimizin tanıtımına katkısı da çok fazla olacaktır. Bu projenin hayat geçirilmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

"Karaman son 20 yılda marka kent konumuna ulaştı"

Törende son olarak Eski Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan söz aldı. Elvan, "Karaman son 20 yılda sanayisiyle, tarımıyla bir marka kent konumuna ulaştı. İlimizin tanıtılmasına, gelişimine ve kalkınmasına katkı sağlayacak her etkinlik bizim için çok önemlidir. 300 bin bisküvi ile buğday mozaiği yapılarak dünya rekoru kırıldı. Bu etkinlik dolayısıyla KARTAP'a, sanayicilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Tören, açış konuşmalarının ardından tescil töreni ve protokol üyelerinin buğday başağı mozaiğine bisküvi bırakmalarının ardından sona erdi.