LOKMAN AYVA İLE ‘HAYATTA ENGELLİ OLARAK VAR OLABİLMEK’

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Türkiye’nin ilk görme özürlü milletvekili Lokman Ayva tarafından ‘Hayatta Engelli Olarak Var Olabilmek’ konulu konferans verildi.

Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Konferans Salonunda düzenlenen söyleşiye KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ali Şahin, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Asım Sultanoğlu, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile öğrenciler katıldı. Hayatına dair tecrübelerini paylaşan Lokman Ayva, kendisini dinlemeye gelenlerle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. 

“Sorun kişinin engeli değil; çevredeki fiziksel engeller”

Lokman Ayva, hayatımızda yer alan fiziksel sorunların insanları doğrudan etkilediğini söyleyerek, “Engelli bireylerin sorunları kendi engellerinden değil, çevredeki fiziksel engellerden kaynaklanıyor. Dünya belli standartlara uygun insanlara göre tasarlanıyor. Bu standartların dışına çıkıldığında sorun yaşar bir hale geliyorsunuz.” dedi.

“İnsanların fikirlerini değiştirmek çok zor”

Lokman Ayva, başkalarının düşüncelerini değiştirmenin dünyadaki en zor şey olduğunu belirterek, “Bazen en yakınınızda bulunan, sizi en çok tanıyan insanların fikirleri dahi size değiştirilemez gibi gelir. Fakat imkânsız gibi görünse de bu sabit fikirleri değiştirmek mümkündür.” şeklinde konuştu. 

“Engel olmayın, destek olun”

“İnsanın başarabileceğine inanması pek çok şeyi yapabilmesi için en önemli etkendir.” diyen Lokman Ayva şöyle devam etti: “İnsanlar etraflarındaki engelli insanları sınırladığı sürece o insanların kendilerine de çevrelerine de katkısı olmaz. Fakat bu insanların önüne engel çıkarmak yerine onlara inanmak ve güven duymak onların başarılı olmalarına katkı sağlayacaktır.”

“İmkânsızlıkların İmkânları Vardır”

“Görme engelli olmasaydım okuyamazdım.” diyen Lokman Ayva, ailelerinde okuma kültürünün olmadığını, kendisinin de bu durumun aksine okuması gerektiğine inandığı için bu yola girdiğini söyledi. Lokman Ayva, “İnandım, kendime güvendim ve başarıp bu duruma geldim. Bu anlamda baktığınızda imkânsız gibi görünen bazı durumların insanların hayatlarında olumlu gelişmelere sebep olduğunu göreceksiniz. Yeter ki o imkânsızlığı yenerek başarılı olacağınıza inanın. Yanlış yaptığınız durumlarda da geriye dönerek nerede hata yaptığınızı belirleyin ve bunların çözümünü arayın.” dedi.

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’in, Lokman Ayva’ya plaket vermesinin ardından etkinlik sona erdi.