DÖRT GÖNÜL ADAMI KMÜ’DE

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) yazarlar ve şairlere ev sahipliği yaptı. KMÜ Genç Araştırmacılar Öğrenci Topluluğu tarafından 24 Kasım’da Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Konferans Salonunda düzenlenen etkinliğe Cevat Varlı, Yunus Çetiner, Ehed Aymaz ve Cuma Bozkurt katıldı.

Etkinlik, Yunus Çetiner’in yedinci sınıfta yazdığı Karanlık şiirini seslendirmesi ile başladı. Aynı zamanda polis olan Çetiner, tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutlarken, ilk öğretmeni olarak nitelendirdiği babasına yazmış olduğu Babam şiiri ile salona duygusal anlar yaşattı. Programda Şair Çetiner, kitabı Süveyda’da yer alan şiirlere de yer verdi.

Genç şairlerden Ehed Aymaz, ilkokulda pastoral şiir ödevi verildiğinde yazdığı ilk şiiri Gündüzümü Arıyorum ile sahneye gelirken, Düşlerimin Kadını, Ve Şimdi Sana Dönmek Vardı Sevgili, Bir Akşam Üstü adlı şiirlerini de seslendirdi.

“Alfabemiz değişse de yüzyıllardır aynı dili kullanıyoruz”

Kayıp Kentin Mermer Sütunları ve Mahtandoz şiir kitaplarının yazarı Cevat Varlı da etkinliğine şiirleri ile katıldı. Geceler Hesabı Gündüze Kesti, Görmesen de Olur, Adını Andığım Anın İsmi Efkar Olsun mu Yar şiirlerini dinleyicilere hitaben okuyan Varlı, Türk dilinin önemine de değindi.

“Alfabemiz Arapça iken de aynı dili konuşuyorduk, Latin alfabesine geçtikten sonra da aynı konuşuyoruz. Ancak alfabe değişiminin altını dolduramadık.” diyen Varlı, eski elyazması eserlerimizi çevirmediğimizi ve yabancılara kaptırarak kaybettiğimizi söyledi. “Şiir, edebiyat tarihten beslenir. Geçmişini anlamayan geleceğini yazamaz.” şeklinde konuşan Varlı, Türkçeye ve eski eserlere sahip çıkmaları konusunda öğrencileri uyardı.

KMÜ mezunu Cuma Bozkurt, şiiir kitabını tanıttı

Geçtiğimiz yıl KMÜ Kamil Özdağ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünü bitiren Cuma Bozkurt, Bir Yudum Aşk adlı şiir kitabıyla öğrenci arkadaşları ile buluştu. Kitap çıkarmaya ilk başlarda cesaret edemediğini belirten Bozkurt, önce sosyal medyada şiirlerini paylaştığını ve takipçi sayısının hayli çoğalması ve şiirlerinin takipçiler tarafından ilgi görmesi ile kitabını çıkardığını anlattı. Cuma Bozkurt, Aşk Uğruna Ayna Kırıkları isimli romanının da yazımına devam ettiğini belirtti.

Etkinlik şairlere plaket verilmesi ile sona erdi.