KMÜ’DE HEMŞİRELER KEP ATTI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) geçtiğimiz aylarda Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüştürülen Sağlık Yüksekokulunun mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Törene KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yıldırım, dekan ve müdürler, üniversite personeli, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören 2015-2016 dönem birinciliğini paylaşan Betül Bilekyiğit ve Melek Uygur’un konuşmaları ile devam etti.

“Başarı asla tesadüf değildir”

Betül Bilekyiğit konuşmasında başarısının asla bir tesadüf olmadığını belirterek, “Bu başarı benim dört yıllık emeğimin karşılığıdır. Bugün burada okulumu birincilikle bitirmenin haklı gururu içerisindeyim. İlköğrenimimi üçüncülükle, liseyi ikincilikle bitiren ben, üniversitedeki eğitim hayatımı da birincilikle bitirmeliydim. Okula başlarken kendime verdiğim bu sözümü tutarak bugün hayalimi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Mezuniyet benim için bir son değil, yeni başlangıçlarım için küçük bir adımdır. Eğitimim boyunca bana destek veren, emeği geçen bütün hocalarıma ve canım aileme teşekkür ediyorum. Sevgili arkadaşlarım ve meslektaşlarım, bütün hayatınız boyunca istediğiniz bütün mutlulukların sizlerin olması dileğiyle. Mezuniyetimiz hayırlı olsun.” şeklinde konuştu.

“Yolunuz açık, bilim ışığınız olsun”

Melek Uygur ise mezuniyetinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bizler bugün özveri isteyen, zorlu, yorucu fakat heyecan verici mesleğimize adım atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İçimizdeki insan sevgisi ile vicdanımız ve özverimizle sağlık ordusunun bir neferi olarak çalışmaya başlayacağız. Okulumu birincilikle bitirmenin mutluluğunu yaşadığım bu günde bana mesleğimin inceliklerini öğreten hocalarıma ve hiçbir zaman desteğini esirgemeyen canım aileme teşekkür ediyorum. Tüm arkadaşlarıma meslek hayatlarında başarılar diliyorum. Yolunuz açık, bilim ışığınız olsun.” dedi.

“Nitelikli hemşireler olarak çalışma hayatına başlayacaksınız”

Dönem birincilerinin ardından kürsüye gelen Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nejla Canbulat Şahiner şunları dile getirdi: “Dört yıl önce bizlere emanet ettiğiniz gözbebekleriniz evlatlarınızı profesyonel hemşireler olarak teslim almanın haklı gururunu yaşıyorsunuz. Bizler de sizin gibi büyük bir heyecan ve mutlulukla öğrencilerimizi mezun etmenin gurunu yaşıyoruz. Sevgili mezunlarımız, bu günden itibaren toplum sağlığını koruyan, yükselten ve geliştiren bireyler olarak, nitelikli hemşireler olarak çalışma hayatına atılacaksınız. Fakültemizde aldığınız eğitimler neticesinde elde ettiğiniz bilgilerinizi artık yurdumuzun çeşitli bölgelerinde uygulama imkânı bulacaksınız. Hepinizi gönülden kutluyorum. Bugün elde ettiğiniz başarıyı hayatınızın her alanında yaşamanızı temenni ediyorum. Ailelerinizi tebrik ediyor, sizlere hayatınızda başarılar diliyorum.”

“Hastaların ellerinizde iyileşeceği kutsal bir meslek icra edeceksiniz”

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Ali Şahin ise yüksekokulun kuruluşundan bugün fakülteye dönüştürülmesi sürecine kadar yirmi yıllık bir zaman diliminin geride bırakıldığını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün 82 mezun ile fakültemizin 16’ncı dönem mezunlarını veriyoruz. Ortak bir sevinci paylaşmak ve mezunlarımızı sevgi ile uğurlamak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Değerli veliler, biliyorum ki en az öğrencilerimiz kadar heyecanlısınız. Dünyaya geldikleri andan itibaren üzerlerine titrediğiniz, emek verdiğiniz evlatlarınızı yaşam mücadelesinin içine başarılı olacaklarını umut ederek uğurlamanın vakti geldi. Artık onların istikballeri ile ilgili endişe etmenize gerek kalmadı. Bugüne kadar elde ettikleri başarıları bundan sonra da tekrarlayacaklarını hep birlikte göreceğiz. Sevgili öğrenciler, dört yıllık bir maratonu başarı ile tamamladığınız için hepinizi gönülden tebrik ediyorum. Ülkemin yeni ve biricik hemşireleri, hastaların ellerinizde iyileşeceği kutsal bir meslek icra edeceksiniz. Bölümümüzde aldığınız eğitimlerle yurdumuzun en ücra köşesine dağılacak, biricik vatanımızı huzurlu bir şekilde yaşanan toprak olarak devam ettireceksiniz. KMÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi kimliğinizi onurla taşımanız dileklerimle, yolunuz ve bahtınız açık olsun.” Prof. Dr. Ali Şahin okuduğu ‘hemşirelik’ şiiri ile konuşmasını tamamladı.

“İlginin, şefkatin ve sevginin en iyi şifa kaynağı olduğunu unutmayın”

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen ise öğrenciler ve aileleriyle duygularını paylaşarak şöyle konuştu: “Bugün bir yandan öğrencilerimizi mezun etmenin onurunu yaşarken diğer taraftan dört yıldır birlikte olduğumuz, üniversitemiz ailesinin birer parçası olan öğrencilerimizden ayrılmanın hüznünü yaşıyoruz. Öğrencilerimizin üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceğine ve görevlerini en iyi şekilde yapacaklarına inancım tamdır. Bugün kutladığımız bu başarı hepimizin başarısıdır. Kıymetli anneler ve babalar, evlatlarınızın eğitimleri için bütün imkânlarınızı seferber ettiniz. Dolayısıyla bu mutluluk tablosunun gerçek mimarları sizlersiniz. Emeklerinizden dolayı hepinizi tebrik ediyor, hayatınızın bütün günlerinin bu günkü kadar mutlu geçmesini temenni ediyorum. Sevgili öğrencilerimiz, her bitiş bir başlangıçtır. Alacağınız diplomaların ve bu güzel günün her biriniz açısından daha güzel günlere vesile olmasını diliyorum. Üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceğinizden hiç kuşkum yok. Sizler sağlık sektöründe çalışacaksınız. İlginin, şefkatin ve sevginin en iyi şifa kaynağı olduğunu unutmayın. Yüreklerde sevgi, yüzlerde tebessüm, gözlerde ışıltı oluşturmanın yaradılışımızın gereklerinden birisi olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Başarınızdan dolayı sizleri kutluyor, bundan sonraki hayatınızda sizlere başarılar diliyorum. Yolunuz açık, geleceğiniz aydınlık olsun.”

Diploma ve Kep Atma Töreni

Açılış konuşmalarının ardından mezun olan öğrenciler teker teker isimleri okunarak sahneye davet edildiler ve Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nejla Canbulat Şahiner eşliğinde ‘hemşirelik andı’ okudular. Öğrenciler tarafından gerçekleştirilen bayrak ve flama devir tesliminin ardından ise KMÜ öğrenci toplulukları arasında en fazla etkinlik düzenleyen ikinci topluluk olan Sağlık, Kültür ve Etik Öğrenci Topluluğu Başkanı Berivan Kınış’a plaket takdim edildi. Dereceye giren öğrencilere başarı belgelerinin, mezun olan öğrencilere de diplomalarının verilmesi ile birlikte öğrenciler keplerini havaya fırlatarak mezuniyet coşkusunu doyasıya yaşadı.