RİO OLİMPİYAT OYUNLARINA KMÜ’DEN ÜÇ SPORCU

Brezilya'nın Rio de Janeiro  kentinde 5-21 Ağustos 2016 tarihleri arasında  düzenlenen Olimpiyat Oyunları sona erdi. Rio Olimpiyatları'nı Türkiye 1 altın, 3 gümüş, 4 bronz olmak üzere 8 madalyayla kapatırken ülkemize bir altın ve iki bronz madalyayı, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) öğrencileri getirdi.

TAHA AKGÜL’DEN ALTIN MADALYA

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencisi Taha Akgül, Carioca Arena'da yapılan erkekler serbest stil güreş 125 kilo finalinde, son olimpiyat üçüncüsü İranlı Komeil Nemat Ghasemi karşılaştı. Finalde Ghasemi'yi 3-1 yenen Dünya Şampiyonu Akgül, kariyerinin ilk olimpiyat altın madalyasını elde ederken milli takımımızın tek altın madalyasına da imza attı.

KMÜ’LÜ NUR TATAR VE SONER DEMİRTAŞ’TAN BRONZ MADALYA

Güreşte erkekler serbest stil 74 kiloda ülkemizi temsil eden KMÜ’lü Soner Demirtaş da bronz madalya kazandı. Kazak Galymzhan Usserbayev ile üçüncülük mücadelesi için mindere çıkan milli güreşçi Soner Demirtaş, Usserbayev'i 3-0 mağlup ederek ülkemize bronz madalya getirdi.

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları'nda KMÜ öğrencisi milli tekvandocu Nur Tatar ise bayanlar 67 kiloda yarıştı. Tatar, bronz madalya maçında Tayvanlı Chia Chia Chunag'ı 7-3 yenerek ülkemize madalya getiren isimlerden oldu.

Milli takımı temsilen 21 branşta toplam 103 sporcunun katıldığı Rio 2016'da Türkiye 8 madalyayla genel sıralamada 41'inci oldu. Ülkemiz güreşten beş madalya; halter, tekvando ve atletizmden ise birer madalya kazandı.