KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri GÖKMEN: “Çanakkale Şehitlerimizi Minnetle Anıyoruz”

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Basın Bildirisi No: 15      17.03.2009
Türk ve dünya tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, tarihte eşine az rastlanır en büyük kahramanlık destanlarından biri olduğu kadar; Kurtuluş Savaşı'na ve Cumhuriyet'in kuruluşuna giden yolda milletimizin verdiği en büyük varoluş mücadelesidir. Çanakkale Savaşları, bir milletin birlik ve beraberlik içerisinde vatan toprağına karşı duyulan bağlılığın ve inancın o yüksek ruh halinde bir vücut olmasıdır. Dönemin güçlü ve donanımlı ordularına karşı koyuşun, tabyalar ve bataryalar arasından yükselen vatan sevgisi ve iman gücünün, cesaretle gösterilen hamiyetli iradenin  müstesna bir örneğidir.
Türk Milletinin vatanseverliğinin çelikleşmiş ifadesiyle destanlaşan kahramanlığı karşısında, hiçbir gücün duramayacağı, Çanakkale'de bir kez daha dünyaya ilan edilmiş, yıllardır kaybedilen savaşların ardından kazanılan bu zafer, Türk Ulusunun özgüvenini tazelemiştir.
Hayatlarının baharında, aziz vatanımızı korumak için canlarını veren şehitlerimizin hak ve hatıralarının her zaman farkında olunması gerekmektedir. Millet olarak, yurt topraklarının ve bağımsızlığın korunması için nasıl bir savaş verildiğini bilmek, bizlere bu güzel yurdu miras bırakan atalarımıza ve şehitlerimize karşı olan sorumluluklarımızı yerine getirmek; Çanakkale Zaferi’ni ve Kurtuluş Savaşı’nı kazanan bilinci muhafaza etmek ve bu bilinci genç kuşaklara aktarmak zorundayız.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferinin 93. yıldönümü vesilesiyle, bu savaşta yer alarak adını tarihe altın harflerle yazdıran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere aziz şehitlerimizi ve fedakar milletimizi “bu topraklar için toprağa düşenlerin” aziz hatıraları önünde saygıyla ve minnetle eğiliyor; kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.