KMÜ, ENGELLİLER GÜNÜ ETKİNLİKLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ), Karaman Kent Konseyi tarafından düzenlenen ‘3 Aralık Dünya Engelliler Günü’ etkinliklerine ev sahipliği yaptı.

KMÜ Engelsiz Üniversite Birimi, Karaman Rehberlik Araştırma Merkezi, Özel Eğitim Uygulama Okulu ve İş Uygulama Merkezi Müdürlüğü ile Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezleri işbirliğinde düzenlenen etkinliklere Karaman Valisi Süleyman Tapsız’ın eşleri Ayşe Tapsız, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Vali Yardımcısı Erkan Karahan, Kent Konseyi Başkanı Ali Konukseven, il ve üniversite protokolü, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

“Hayatta bir insanın bulunabileceği en güzel yer, bir duanın içinde yer almasıdır”

KMÜ 15 Temmuz Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinlikler saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Etkinliklerin açılış konuşmasını yapan Karaman Özel Eğitim Uygulama ve İş Uygulama Merkezi Müdürü Barbaros Orman, engelli bireylerin yalnızca eğitime ulaşım olanaklarında değil, bütün yaşamsal konularda onlara yardımcı olmak amacıyla çalıştıklarını belirterek, “Bütün öğretmenlerimize göstermiş oldukları gayret için teşekkür ediyorum. Hayatta bir insanın bulunabileceği en güzel yer, bir duanın içinde yer almasıdır. Hepimizin bir duanın içinde yer alacağımızı ümit ediyorum.” dedi.

Engelli bireylere acıyarak yardımcı olamayız

Engelliler Meclisi Başkanı İlknur Harani ise kendisinin de engelli çocukları olduğunu belirterek başladığı konuşmasında engelli ailelerine seslenerek, “Önümüzde çok uzun bir dönem var. Engelli çocuklarımız ailelerine zamanla çok büyük değerler katacaktır.  Onları kucağınıza bile alamadan hayat mücadeleniz başlayacak, hiç bilmediğiniz konularda uzmanlaşacaksınız. Yalnız kalacaksınız fakat hiçbir zaman pes etmeyeceksiniz. Bütün sorunları kendiniz görüp, kendiniz çözümlerini bulacaksınız. Engelli bireylere acıyarak yardımcı olamayız. Onlara hak ettikleri değeri vererek yardımcı olmalıyız. Engellilerin tam bir insan olduğunu, farklı olduklarını ve bireysel onurlarını kabul etmeliyiz. Onlara fırsat eşitliği sağlayarak, onları korumalıyız ve saygı duymalıyız.” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından KMÜ İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinden Kayra Aydemir, Kur’an-ı Kerim tilaveti yaparken Ayşe Erkaraman da mealini okudu. Daha sonra Ayşe Erkaraman’ın annesi, çocuğunu büyütürken yaşadıklarını anlatan, kendisinin kaleme aldığı şiirini seslendirdi.

Program, Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezleri ve Özel Eğitim Uygulama Okulu ve İş Uygulama Merkezi öğrencileri tarafından hazırlanan halk oyunları, sema gösterisi, jimnastik, tiyatro oyunu, sıra gecesi, müzik dinletisi gibi etkinliklerle devam etti. Gösterilerin ardından Karaman Kent Konseyi ve Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Etkinlikler öğrencilere hediyelerinin verilmesinin ardından sona erdi.