ÇANAKKALE SAVAŞINDA YAŞANAN KAHRAMANLIK HİKÂYELERİ KMÜ’DE ANLATILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Bir Türkü Bir Hikâye’ konulu program bu hafta ‘Çanakkale Hikâyeleri ve Türküleri’ adlı etkinlikle devam etti. Programa, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, davetliler, üniversite personeli ve öğrenciler katıldı.

“Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz”

Program, Dr. Öğretim Üyesi Onur Aykaç’ın Çanakkale Savaşı’na dair hikayeleri dinleyenlerle paylaşmasıyla başladı. Dr. Öğretim Üyesi Onur Aykaç, “Vatanı sevmek, düşmanlara onu terk etmemek, kendisine gelecek her türlü zarara karşı gerekli tedbirleri almak ve gerektiği zaman onun için canını vermek kutsal bir vazifedir. Atalarımız bu topraklar için kendilerine düşen bütün vazifeleri layıkıyla yerine getirmişler, bu topraklara namahrem elini değdirmektense ölmeyi şeref sayarak şehitliğe sevinçle uçmuşlardır. Dünya tarihini değiştiren Çanakkale Savaşı, cesaretin kahramanlığa dönüştüğü, eşi görülmemiş bir savaştır. Çanakkale, her iki tarafın birbirinden nefret etmeden, siperlerden birbirlerine su ve yiyecek atarak vuruştuğu, şehitlerinin koyun koyuna yattığı destansı bir savaştır. Çanakkale Savaşı’nda askerlerimiz, ‘Anadolu bir olursa, yenemeyeceği düşman yoktur. Bölüşürsek tok oluruz, bölünürsek yok oluruz.’ düşüncesiyle kıyasıya mücadele etti.” şeklinde konuştu.

Dr. Öğretim Üyesi Aykaç, programın devamında Çanakkale Savaşı sırasında cephede yaşanan kahramanlık hikâyelerinin yanı sıra Amiral Guepratte’ın öz oğlunu idam ettirişini, anasının saçlarına kına yaktığı Kınalı Ali’nin hikâyesini, Seyit Onbaşı’nın kahramanlığını, düşman komutanlarının Türk askerleri hakkındaki hayranlık içeren sözlerini dinleyicilerle paylaştı. Dr. Öğretim Üyesi Aykaç, ayrıca cephenin gerisinden de hikâyeler anlatarak, ayakkabı tamircisi Cevdet Dede'nin ve kocasının yolunu bir ömür bekleyen Şemsi Nine'nin yürek burkan hikâyelerini dinleyenlerle buluşturdu.

Program, Milli Eğitim Bakanlığında müzik öğretmeni olan Halil Erbay’ın seslendirdiği ‘Çanakkale İçinde Vurdular Beni’ ve ‘Dağlıca Ağıdı’ adlı türkülerle sona erdi.