UYDU UZAY ÇALIŞMALARI KONFERANSI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ), Mühendislik Bilimleri Öğrenci Topluluğu ve Temizel Ünlü Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi işbirliğiyle ‘Teknolojide Yerlilik ve Millilik’ konulu konferans düzenlendi.

Türksat Teftiş Kurulu Uzmanı ve Cihannüma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Adnan Çelik’in verdiği konferansı çok sayıda öğrenci ve davetli ilgiyle takip etti. Program, Mühendislik Bilimleri Öğrenci Topluluğu Başkanı Mesut Bitkin ve Temizel Ünlü Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bülent Karademir’in açılış konuşmalarıyla başladı.

Açılış konuşmalarının ardından Uzm. Adnan Çelik geçmişten günümüze kadar olan süreçte dünyadaki ve Türkiye’deki uydu uzay çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Uzm. Çelik, “Rakiplerden geri kalmamak, yan teknolojilerin gelişimi, uzayın savaş amaçlı kullanımı, meteor ve astroid gibi olası tehlikelerden korunmak ve prestij gibi faktörler düşünülerek uzayda gerekli çalışmalar yapılmalıdır. 2004 yılında ilk kez Türkiye kendi uydusunu yapabilir düşüncesi ortaya atıldı. Göktürk başta olmak üzere uydular üretilmeye devam ediyor.” dedi.