KMÜ’DEN KARAMAN’A DAİR YENİ BİR BİLİMSEL TOPLANTI DAHA

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ), Karaman Valiliği ve Karaman Belediyesi işbirliğinde düzenlenecek olan Karaman Sempozyumu, ‘Sosyal ve Beşeri Bilimler’ temasıyla 20-22 Haziran 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Kuruluşundan bu yana Karaman’a dair pek çok bilimsel toplantıya ev sahipliği yapan KMÜ, 2019 yılında ise ‘Karaman Sempozyumu’ ile araştırmacılara tarih, sanat tarihi, coğrafya, arkeoloji, dil ve edebiyat açısından köklü bir geçmişe sahip olan kentin mirasını irdeleme fırsatı sunacak.

“Karaman keşfedilmeyi bekleyen bir hazine”

Günümüze kadar pekçok medeniyete ev sahipliği yapan kentin birçok açıdan ele alınacağı sempozyumun Karaman adına anlamlı bir toplantı olacağını vurgulayan KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, “Karaman, özellikle Türk hâkimiyetine girdiği dönemden itibaren dinî, ilmî ve kültürel özellikleriyle dikkat çeken bir coğrafya olmuştur. Bu yönü ile düzenlenecek olan sempozyum, tarihî süreçten günümüze Karaman coğrafyasını sosyal ve beşeri bilimler açısından irdelemeyi hedeflemektedir.” dedi.

Karaman’ı, ‘yeterince açığa çıkarılmamış ekonomik, kültürel, coğrafî ve beşerî potansiyelleriyle keşfedilmeyi bekleyen bir hazine’ olarak tasvir eden Rektör Akgül, “Düzenleyeceğimiz sempozyum ile Karaman coğrafyasını sosyal ve beşeri bilimler açısından değerlendirmenin yanı sıra ilimizin saklı hazinelerini bilimin rehberliğinde açığa çıkarmayı, yeni bilgiler edinmeyi, eski bilgilere yeni yorumlar eklemeyi, farklı ve özgün bakış açıları kazanmayı, her şeyden önemlisi de bu kente değer veren, bu iklime sevdalı insanlar için başucu kitabı olabilecek bir eser oluşturmayı amaçlıyoruz." dedi.

KMÜ olarak şehir-üniversite bütünleşmesine önem verdiklerini ve daha önce düzenledikleri Ermenek ve Çevresi Sempozyumu, Dil ve Edebiyat Kongresi, KENTFOR gibi bilimsel toplantılarla, ayrıca üniversite bünyesinde açtıkları uygulama ve araştırma merkezleriyle kente en üst düzeyde hizmet vermeye çalıştıklarını belirten Rektör Akgül, 2019 yılında da aynı hassasiyetle çalışmalarına ara vermeden devam edeceklerini söyledi.

Rektör Akgül, konuşmasını "Sempozyumun şimdiden hayırlara vesile olmasını diliyor, sosyal ve beşeri bilimler alanında bilimsel araştırması olan ya da bir bilimsel çalışma yapmak isteyen herkesi sempozyuma katılmaya davet ediyorum.” diyerek noktaladı.

Karaman Sempozyumu için bildiri özetlerinin son gönderim tarihi 15 Mart 2019 olarak belirlenirken sempozyum ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://www.kmu.edu.tr/karamansempozyumu adresinden ulaşılabilir.