KMÜ'DE 29 EKİM KONFERANSI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen “Bilimsel Paylaşım Günleri” kapsamında "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı” konulu konferans düzenlendi.

Saygı duruşunda bulunması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan konferansta KMÜ Tarih Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Çelik, Cumhuriyet'in öneminden bahsetti.

Dr. Öğr. Üyesi Çelik, "Türklerin, kurultaylarda devlet başkanlarını seçmeleri, demokrasi düşüncesine sahip olduğunun en büyük kanıtıdır.” tespitinde bulunarak “Osmanlı modernleşmesi; yarattığı siyasal toplumu ve unsurlarını Cumhuriyet'e miras bırakmıştır. Cumhuriyet Osmanlı'dan, kendi içine kapanık ve dış dünyadan yalıtılmış statik bir toplumu değil, modernleşme hamlesi içinde kendini yenilemeye çalışan bir siyasal ve toplumsal yapıyı miras almıştır.” dedi.

"Millî Mücadele dönemine kadar Türkiye’de bir fikir olarak var olan Cumhuriyet, bundan sonra bir fikir olmaktan öteye geçerek bir hareket niteliği kazanmıştır." diyen Dr. Öğr. Üyesi Çelik, konuşmasına şöyle devam etti: "Cumhuriyet fikriyle Osmanlı aydını çok önceden tanışmış olmasına karşın Osmanlı'yı hiçbir zaman Cumhuriyet idaresiyle özdeşleştirmemiştir. Bu bağlamda Milli Mücadele, Türkiye'de tam bir dönüm noktası teşkil etmiş ve Cumhuriyet'in fiilen kurulduğu dönem olmuştur.”

Konferans, öğrencilerin sorularının cevaplandırılmasının ardından KMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesip Aktan'ın Dr. Öğr. Üyesi Çelik'e teşekkür belgesi vermesiyle sona erdi.