KMÜ REKTÖRÜ AKGÜL’DEN BABALAR GÜNÜ MESAJI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Rektör Akgül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Dünyada her yıl haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanan Babalar Günü, hayatlarımızda vazgeçilmez yeri olan, önümüzde mihenk taşımız, başvurduğumuz ilk adresimiz babalarımızın değerini daha iyi idrak etmemiz için önemli bir fırsattır.

Baba demek, inanmak ve direnmek demek; her koşulda ayakta kalmak demektir. Rehber olmaktır, yol açmaktır. Omuzlarındaki yükü vakarla taşımak, dirayetli olmaktır. Baba demek, sağlam durmak demektir; en iyiyi alkışlamak, en doğruyu ortaya çıkarmak, en güzeli ayağa kaldırmaktır. Baba; karakterimiz ve duruşumuzdur. Dosta karşı alçakgönüllülüğümüz, düşmana karşı gücümüzdür.

Kuşkusuz baba olmanın değeri, farkındalık kazandıkça ve baba olmanın gereğini yerine getirdikçe daha da artar. Çünkü baba, yalnızca birkaç kişilik bir ailenin sıradan bir ferdi değildir; o toplum içinde değer kazanan ve eksikliği hiçbir şeyle giderilemeyen yüksek bir mefhumun taşıyıcısıdır. Baba kavramının içeriğini yeterince karşılayamayan toplumların sağlıklı olduğundan ve doğru işlediğinden söz edilemez.

Babalar Günü vesilesiyle, sağlıklı nesillerin ve güçlü toplumların direği olan, her daim saygı ve takdiri hak eden babalarımıza hürmetlerimi sunuyor; bu önemli ve zor görevi sonuna kadar layıkıyla yerine getirmeleri temennisiyle kendilerini kutluyorum.”