REKTÖR NAMIK AK 'HAYVAN HAKLARI VE DOĞAYI KORUMA TOPLULUĞU' TANITIM STANDINI ZİYARET ETTİ

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr. Namık Ak, 'Hayvan Hakları ve Doğayı Koruma Topluluğu' öğrencileri ile bir araya geldi.

Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı fuaye alanında 'Hayvan Hakları ve Doğayı Koruma Öğrenci Topluluğu' tanıtım standını ziyaret eden Rektör Namık Ak, öğrencilerden topluluğun kurulma amacı ve geleceğe dönük projeleri hakkında bilgi aldı.

"Sessiz dostlarımızın sesi olmak istiyoruz"

Hayvan Hakları ve Doğayı Koruma Öğrenci Topluluğu Başkanı Hatice Baydemir yeni kurulan toplulukları hakkında Rektör Namık Ak'a bilgi vererek şunları söyledi: "Sessiz dostlarımızın sesi olmak için bu topluluğu kurduk. Üniversitemiz yerleşkesi içerisinde olan hayvanların beslenme, barınma, sağlık ve güvenliklerini sağlamak için bu yola çıktık. Amacımız hem hayvan nüfusunu korumak hem de onların sağlığını güvence altına alarak öğrenci arkadaşlarımızın sağlığını korumak. Veterinerler ile görüşerek sağlık kontrollerini ve aşılarını yaptıracağız. Ayrıca her fakülteye en az bir tane beslenme noktası ve barınma kulübeleri kurmak istiyoruz. Tüm bunların yanı sıra çöp toplama, çiçek ve fidan dikimi gibi doğayı ve çevreyi korumaya yönelik projeleri de hayata geçireceğiz. Öncelikle üniversite yerleşkesi içerisinde hayvanları korumak için başlatacağımız bu çalışmaları daha sonra şehre de taşımak istiyoruz."

"Yaradılanı sevelim, yaradandan ötürü"

Rektör Namık Ak ise öğrencileri duyarlılıklarından dolayı tebrik ederek, "Yunus Emre 'Yaradılanı severim, yaradandan ötürü’ demiştir. Kâinat içerisinde yer alan bitkiler, hayvanlar, insanlar ve tüm cansız varlıkların hepsi yaradılandır. Biz yaradılanın en şereflisi olan insanlar olarak doğaya ve çevreye gereken saygıyı göstermeliyiz. Biz insanlar emellerimiz ve isteklerimiz doğrultusunda bazen gereken özeni göstermiyor ve hırslı (tamahkâr) davranıyoruz. Siz gençler inşallah kurmuş olduğunuz bu topluluk ile pekçok sosyal faaliyet gerçekleştireceksiniz. Bu da sizlere ileride muazzam bir sosyallik kazandıracak. Topluluğunuzun hayırlı olmasını diliyorum. Ufkunuz ve bahtınız açık olsun." dedi.

Tanıtım faaliyeti, Rektör Namık Ak'ın öğrencilerle bir süre sohbet etmesinin ardından üye olan öğrencilere sokak hayvanları için mama dağıtımı ile sona erdi.