KMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ ÜNAL, ECTS AKADEMİ’YE SEÇİLEN TEK TÜRK BİLİM İNSANI OLDU

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Ünal, Avrupa Kalsifiye Doku Derneği Akademisi'ne (ECTS Academy) seçilen ilk Türk bilim insanı oldu.

KMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Ünal, geçtiğimiz ay içerisinde çevrim içi olarak düzenlenen ECTS Akademi Toplantısı ve Akademiye Giriş Töreni'nde, kemik araştırmaları alanında yapmış olduğu üstün nitelikli çalışmalarından dolayı uluslararası hakem ve seçici kurul değerlendirmeleri sonucunda akademiye seçilen beş genç bilim insanından birisi olmayı başardı. Doç. Dr. Mustafa Ünal, bugüne kadar Avrupa ülkeleri arasından ECTS Akademi’ye seçilen 49 genç bilim insanı arasına girmiş oldu.

2015 yılında kurulan ECTS Akademi, Avrupa’da bu alanda çalışan ve gelecek vadeden başarılı genç bilim insanlarını akademiye seçerek, maddi araştırma desteğinin yanı sıra çeşitli bilimsel aktiviteler, araştırma iş birlikleri ve etkinlikler gibi özel imkânlar sunarak, bilim insanlarını Avrupa’da bu alanın gelecekteki liderleri olacak şekilde hazırlamayı amaçlıyor.

ECTS Akademi’ye seçilen en genç bilim insanlarından biri olan Doç. Dr. Mustafa Ünal, elde ettiği başarının ardından şu değerlendirmeyi yaptı: "Kemik hastalıkları ve kırılmaları, dünya üzerinde milyonlarca insanı etkileyen önemli bir sağlık sorunudur.  2009 yılından bu yana bu soruna çözüm bulmak için ve daha iyi bir kemik sağlamlığı ölçümü gerçekleştirmek için yeni bir tıbbi cihaz geliştirme üzerine yapmış olduğum bilimsel çalışmalarıma aralıksız olarak devam ediyorum. Kemik hastalıkları ve araştırmaları üzerine dünyadaki en itibarlı kurumlardan biri olan ECTS Akademi’de 2021-2026 yılları arasında görev alarak, ülkemizi temsil edecek olmak benim için çok gurur ve heyecan verici bir durum. Bu önemli onura ve ödüle layık olmak için elimden gelenin en iyisini yapacağım. ECTS Akademi’de kazanacağım deneyimler ile önümüzdeki yıllarda KMÜ Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’ndeki diğer öğretim üyesi arkadaşlarım ile birlikte ortak yeni bilimsel çalışmalar hayata geçireceğiz. Hep birlikte sağlık alanında KMÜ’yü ülkemizdeki sayılı üniversitelerden biri haline getireceğimize ve bu alanda KMÜ’nün ve ülkemizin yurtdışında görünürlüğünü artıracağımıza canı gönülden inanıyorum."

Türkiye'den ECTS Akademiye seçilen ilk ve tek Türk bilim insanı olan Doç. Dr. Mustafa Ünal, özellikle kemik dokuda bulunan su miktarı ve kolajen kalitesinin kemik hastalıkları ve kırılmaları üzerine etkilerini inceleyen bilimsel araştırmaları ve aynı zamanda kemik sağlamlığını ölçebilen yeni bir tıbbi cihaz geliştirme üzerine yapmış olduğu bilimsel çalışmalarıyla, bugüne kadar toplamda 16 tane ulusal ve uluslararası ödülün de sahibi oldu.

Rektör Namık Ak, Doç. Dr. Ünal’a Başarılar Diledi

ECTS Akademi’ye seçilen Doç. Dr. Mustafa Ünal ödül töreni sonrası KMÜ Rektörü Prof. Dr. Namık Ak'ı makamında ziyaret etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ertekin ve Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Nermin Şarlak'ın da yer aldığı ziyarette Rektör Namık Ak, proje ile ilgili Doç. Dr. Mustafa Ünal’dan bilgi alarak kendisi ile bir süre sohbet etti.

Rektör Namık Ak, yaptığı bilimsel çalışmalarla ECTS Akademi'ye seçilen ilk Türk bilim insanı olan Doç. Dr. Mustafa Ünal'ı tebrik ederek başarılarının devamını diledi.