KMÜ'YE 2555 ÖĞRENCİ DAHA KATILIYOR

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Basın Bildirisi No: 157    22.08.2012
 
 
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) öğrenci sayısı her geçen yıl artıyor.  KMÜ ailesine 2012-2013 eğitim-öğretim döneminde 2.555 öğrenci daha katılacak.
 
2012 ÖSYM ilk yerleştirme sonuçlarına göre, KMÜ akademik birimlerinin kontenjanlarının % 91.88’inin, ilk yerleştirmede dolduğu belirlendi.
 
Yükseköğretim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre dört yıl eğitim veren lisans bölümlerine 1.293 öğrenci, iki yıl eğitim veren önlisans programlarına ise 1.262 öğrenci yerleşti. Böylece KMÜ’de öğrenim görmeye hak kazanan 2008 yılında yaklaşık 5600 olan öğrenci sayısı 2012-2013 eğitim-öğretim yılında ortalama 8800’e yükselmiş oldu.
 
İktisadi ve idari Bilimler, Mühendislik ve Edebiyat Fakültesi ile Sağlık Yüksekokulunda, ayrıca Sağlık Hizmetleri, Sosyal Bilimler, Ermenek ve Kazım Karabekir Meslek Yüksekokullarında birçok bölümün kontenjanları tamamen doldu.
 
Bazı bölümlerde yüzde 100 doluluk elde edildi. Tercihlerde Karamanlı öğrenciler ilk sırayı alırken Konya, Mersin, Adana, Ankara gibi büyükşehir illerindeki öğrenciler de KMÜ’yü tercih etti.
 
Üniversite yerleştirme sonuçlarında diğer yeni kurulan üniversiteler ile karşılaştırıldığında çok sayıdaki üniversiteyi geride bırakan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde, kayıtlar 3-7 Eylül tarihleri arasında yapılacak.
 
Rektör Prof. Dr. Sabri Gökmen “KMÜ daha da büyüyen ve hem yurt içinden hem de yurt dışından farklı kültürleri buluşturan büyük bir aile olarak yeni akademik yılı karşılayacak." dedi. Rektör Gökmen öğrencilere, ailelerine, KMÜ ailesine ve Karaman’a yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı olması dileklerinde bulundu ve öğrencilere başarılar diledi.
 
Henüz dört yaşında olmasına rağmen öğrenci sayısını hızla artıran ve yeni kayıtlarla birlikte toplam 8.800 öğrenci sayısına ulaşan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin, yeni açılan bölümleri ile önümüzdeki dönemlerde bu sayıyı daha da artırması bekleniyor.