KMÜ’DE FOTOĞRAFLARLA KADINA ŞİDDET

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Felsefi Düşünce Öğrenci Topluluğu tarafından ‘Kadına Şiddet’ konulu fotoğraf sergisi düzenlendi.

Şiddet Eğitim Seviyesi İle Ters Orantılı

Topluluk Başkanı Faruk Şahin, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin patlama yaşadığı günümüzde böyle bir sergi açarak, insanlarda farkındalık yaratmayı amaçladıklarını belirterek şöyle konuştu: “Son dönemde yapılan araştırmalara bakıldığında kadına yönelik şiddetin artık üniversite mezunu olan bireyler arasında da giderek yaygınlaştığını görmekteyiz. Genelde şiddetin eğitim seviyesinin düşük olmasından kaynaklandığı bilinir fakat bunun aksine araştırmalar gösteriyor ki üniversite mezunu bireylerde şiddet eğilimi daha fazla.”

Kadına Şiddet Sona Ersin

Faruk Şahin, kadına yönelik şiddetin sadece fiziksel anlamda gerçekleşmediğini, bunun yanında ekonomik ve psikolojik anlamda çeşitli şekillerde şiddet uygulandığını dile getirerek, “Şiddet ülkemizde ve toplumumuzda o kadar olağan bir hale geldi ki devlet bu problemin önüne geçebilmek adına anayasada pozitif ayrımcılık diye bir madde uyguluyor.” dedi.

Şahin, sözlerini şöyle tamamladı: “Sergi ile geleceğimizin ailelerini oluşturacak olan bireylerin kadına yönelik şiddet konusunda dikkatini çekerek bu şiddetin son bulmasında bizim de payımız olsun istedik. Umarım kadına yönelik şiddet artık son bulur.”

KMÜ Sağlık Kültür Daire Başkanlığı fuaye alanında düzenlenen ‘Kadına Şiddet’ fotoğraf sergisi 28 Kasım Perşembe gününe kadar ziyaretçilere açık olacak.