1.ULUSAL MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE BİYOTEKNOLOJİ KONGRESİ AÇILIŞI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Öncülüğünde; Nobel Bilim Araştırma Merkezi,  İstanbul Teknik, Ege ve Süleyman Demirel Üniversitelerinin katkıları ile düzenlenen 1. Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji Kongresi Antalya'da yapıldı. Antalya Özkaymak Falez Otel'de düzenlenen 1. Moleküler Biyoloji ve Biyoteknoloji Kongresi'nin açılışında konuşan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, 29 Ekime kadar sürecek kongrede moleküler biyoloji ve biyoteknoloji alanlarındaki yenilik ve gelişmelerin ele alınacağını bildirdi. Prof. Dr. Gökmen, Türkiye'de ve uluslar arası camiada büyük tartışmalara yol açan GDO'lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) tarımsal ürünlerin üretilmesi ve piyasaya sunulması hakkında çok büyük bilgi eksikliği ve bilgi kirliliği bulunduğuna işaret etti.


Ekleyen :#Basin Tarih: 5.11.2010 Okunma Sayısı 2589 Devamı


1 ULUSAL SU KAYNAKLARI YÖNETİMİ SEMPOZYUMU BEĞENİ KAZANDI.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi evsahipliğinde düzenlenen 1. Ulusal Su Kaynakları Yönetimi Sempozyumu başarıyla sona erdi. 20-22 Ekim tarihlerinde Piri Reis Kültür Merkezinde gerçekleşen sempozyuma Türkiye’nin farklı üniversitelerinden yaklaşık 130 bilim adamı katıldı. Sempozumda sadece Türkiye’nin değil dünyanın gündemini oluşturan su sorununa ilişkin görüş alışverişi yapıldı.

Su kaynaklarının yönetimi, suyla ilgili sorumlulukların geliştirilmesi, sürdürülebilir uygulamaların ortaya konması ve suyun etkin kullanımına yönelik verilerin ortaya konması amacıyla düzenlen sempozyuma ilişkin açıklama yapan Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen “üniversitemiz kurulduğu günden bu yana bulunduğu kente ve ülkemizin sorunlarına duyarlı bir anlayış benimsemektedir. Sadece eğitim ve öğretim yuvası olmasının ötesinde düzenlediği sempozyumlar, kongreler, seminerler ve panellerle bölgenin ve ülkemizin gelişimine katkı sağlamayı, sorunların çözümüne bilimsel bir bakış açısı kazandırmayı görev edinmiştir.”dedi.

 

 


Ekleyen :#Basin Tarih: 26.10.2010 Okunma Sayısı 2226 Devamı


1. ULUSAL SU KAYNAKLARI YÖNETİMİ SEMPOZYUMU BAŞARIYLA SONA ERDİ

 

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesince düzenlenen 1. Ulusal Su Kaynakları Yönetimi Sempozyumu Piri Reis Kültür Merkezinde iki ayrı salonda gerçekleştirildi. Sempozyumun birinci gününde yapılan açılış programına oldukça yoğun bir ilgi gösterildi.  KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’in evsahipliği ile gerçekleşen açılış programının ardından başlayan bildiri sunumlarında azalan su kaynaklarının etkin kullanımı, tarımsal alanda yaşanan su sorunları, çözüm önerileri ve sürdürülebilir su politikalarına ilişkin görüş alışverişi yapıldı. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden yaklaşık 130 bilim adamı ve araştırmacıların bildirileri ile katıldığı sempozyumda günümüzde ve gelecekte yaşanması muhtemel su sıkıntısına karşı alınabilecek önlemler masaya yatırıldı.


Ekleyen :#Basin Tarih: 5.11.2010 Okunma Sayısı 2196 Devamı


ÜNİVERSİTEMİZDEN İLK MİSAFİR ÖĞRENCİYE SICAK KARŞILAMA

Üniversitemiz yeni dönemde yurtdışından kabul edilen öğrenci kayıtlarına başladı. Yurtdışından gelen öğrenci kontenjanından KMÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü kazanan Bulgaristan göçmeni Fahri İsmailov Naimov ilk kayıt yaptıran misafir öğrenci oldu. Naimov’u Rektörlük makamında ağırlayan Rektörümüz Prof. Dr. Sabri Gökmen KMÜ öğrencilerinin her türlü ihtiyacında onların yanında oldukları mesajını verdi. Naimov’a öğrenim hayatında başarılar dileyen Rektörümüz Prof. Dr. Sabri Gökmen “Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ailesine hoş geldiniz. Üniversitemizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Sizlere yardımcı olmak için elimizden geleni yapmaya hazırız.  Kendinizi KMÜ ailesinin bir ferdi olarak hissetmenizi umuyoruz.” diye konuştu.


Ekleyen :#Basin Tarih: 30.09.2010 Okunma Sayısı 2580 Devamı


2. ULUSAL ALABALIK SEMPOZYUMUNDA POSTER ALANINDA BİRİNCİ ERMENEK MYO OLDU.

Üniversitemiz evsahipliğinde Ermenek’te gerçekleşen 2. Ulusal Alabalık Sempozyumu spesifik olarak alabalık konusunda farklı üniversitelerde yapılan bilimsel çalışmaları biraraya getirdi. Alabalık yetiştiriciliği üzerine farklı bakış açıları ile işlenen konuların yer aldığı sempozyum sonuçları itibari ile son derece verimli bir organizasyon oldu. Yüksekliği bakımından dünyanın 6. büyük barajı olan HES barajının yapılması ile alabalık yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip olan Ermenek’in sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayan 2. Ulusal Alabalık Sempozyumunda, 9 oturumda 43 sözlü bildiri, 55 poster sunumu gerçekleştirilirken su ürünleri alanında çalışma yapan 160 bilim insanı biraraya geldi. 


Ekleyen :#Basin Tarih: 21.07.2010 Okunma Sayısı 3910 Devamı


2. ULUSAL ALABALIK SEMPOZYUMU 7'den 77’ye KATILIMCI AĞIRLADI

 Türkiye’de ikincisi düzenlenen Ulusal alabalık Sempozyumu 7’den 70’e konukları ile renkli anlara sahne oldu. Su ürünleri alanında yaptığı çalışmalarda önemli katkılar sağlayan Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sıtkı Aras’ın deneyimleri ve anıları ile renk kattığı sempozyumda en küçük katılımcı olan bilim insanı adayı 7 aylık Ege bebek de sempozyumun en sevimli yönlerinden biri oldu. Prof. Dr. M. Sıtkı Aras’ın temsil ettiği kuşaktan 3 kuşak sonrasını temsil eden en küçük katılımcı Ege bebek sempozyumun ilgi odağı oldu. İstanbul Üniversitesinden Deniz ve Yasemin Tosun çiftinin bebekleri olan Ege Tosun annesinin kucağında babasının sunumunu izledi.


Ekleyen :#Basin Tarih: 21.07.2010 Okunma Sayısı 2648 Devamı


2. ULUSAL ALABALIK SEMPOZYUMU BİLİM VE KÜLTÜRÜN BULUŞMA NOKTASI OLDU

Üniversitemiz ev sahipliğinde gerçekleşen 2. Ulusal Alabalık Sempozyumu bilimsel çalışmaların yanında sosyal aktiviteleri ile de akıllarda yer etti. Ermenek Meslek Yüksekokulu ve Selçuklu otelde yapılan sempozyumda açılan sanat sergileri büyük ilgi toplarken düzenlenen tarihi ve turistik gezi katılımcılar için unutulmaz bir organizasyon oldu. Türkiye’de ikincisi gerçekleştirilen Sempozyum, bilim ve araştırma çevreleri ile yerel yönetim liderlerini biraraya getirme, güncel sorunları tartışma, çözümler üretme bağlamında yararlı olarak görülürken kültürel birlikteliğin pekiştirilmesi açısından da iyi bir ortam sağlandığı kanaatine varıldı.


Ekleyen :#Basin Tarih: 21.07.2010 Okunma Sayısı 2421 Devamı


BAŞARILI ÖĞRENCİLERE İKİ DİPLOMA ALMA İMKANI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bölümlerinde çift anadal diploma programı ve yandal programı açıldı. “Yükseköğretim kurumlarında Ön Lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik”  hükümleri ve “Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği” hükümlerine göre açılan programlara 2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında başvurular başlayacak. Başarı şartlarını taşıyan öğrencilerin başvurabileceği bu programla öğrencilere farklı alanlarda eğitim alma imkanı verildi.


Ekleyen :#Basin Tarih: 22.07.2010 Okunma Sayısı 2395 Devamı


YAZ BİLİM OKULU AÇILDI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile Karaman Bilim ve Araştırma Merkezi işbirliğiyle 10-12 yaş arası çocuklara yönelik olarak düzenlenen Yaz Bilim Okulu başladı. Öğrencilere farklı alanlarda eğitim veren ve öğretirken eğlendiren yaz bilim okulu 25 öğrencisiyle birlikte kapılarını açtı. Bilimin eğlenceli yönlerini tanıtmak, bilgiye ulaşmanın kolaylıklarını göstermek, bilimsel konuları zevkli hale getirmek, sanat ve spor etkinlikleriyle de verimli zaman geçirmek amacıyla düzenlenen eğitimler 3 hafta sürecek. Hafta içi her gün 10.00-16.00 saatleri arasında yapılacak olan derslerin ilk gününde tanışma toplantısına katılan öğrenciler Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi bahçesinde oyunlar eşliğinde birbirlerini tanıma fırsatı buldular.

 


Ekleyen :#Basin Tarih: 28.06.2010 Okunma Sayısı 2563 Devamı


KIRKPINAR BAŞPEHLİVANI ÜNİVERSİTEMİZDEN

Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinden Mehmet Yeşil Yeşil ile Ali Gürbüz649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanlık Final Müsabakaları”nda karşılaştı. Mehmet Yeşil Yeşil ile rakibi ve aynı zamanda da takım arkadaşı Ali Gürbüz'ün final mücadelesinde gülen taraf geçen yılın altın kemer sahibi Mehmet Yeşil Yeşil oldu. Mehmet Yeşil Yeşil puanlama güreşinde üstünlük sağlayamadığı rakibini yaklaşık 1 saat 20 dakika süren mücadele sonunda altın puanla yenerek kemerin sahibi oldu. Sarayiçi’ndeki Er Meydanı’nda üç gün süren 649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ne, Türkiye’nin çeşitli illerinden 1493 pehlivan katıldı. 649. Tarihi Kırkpınar Güreşleri'nin başpehlivanlığı için Mehmet Yeşil Yeşil ile Ali Gürbüz finale gelene kadar 4 pehlivanı safdışı bıraktılar.


Ekleyen :#Basin Tarih: 28.06.2010 Okunma Sayısı 2263 DevamıGörüntülenen Sayfa 1-10 (Toplam Kayıt 65)
Sayfa:1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7- Geri · İleri»