Üniversitemizde Farkındalık Seminerlerinden İlki, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karataş Tarafından Verildi
Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü ve KMÜ Öğrenci Toplulukları işbirliği ile yapılan Farkındalık Seminerlerinden ilki, KMÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karataş tarafından verildi. 24 Aralık Perşembe günü saat 15.30’da KMÜ Yunus Emre Amfisi’nde yapılan seminere çok sayıda üniversite öğrencisi, idari ve akademik personel katıldı. Farkındalık Seminerlerinin amacı ve öğrenci toplulukları ile yapılan bu işbirliğinin çerçevesi hakkında, KMÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Zeki Ünal bilgi verdi.“Doğu’nun Yedinci Oğlu Sezai Karakoç” konulu ilk Farkındalık Seminerinde, şiir ve edebiyat alanında çok sayıda ödül almış olan Sezai Karakoç’un duygu ve anlam yüklü şiirlerini okuyan Prof. Dr. Turan Karataş’ın farklı ve akıcı anlatımı, heyecan ve ilgi ile izlendi. Prof. Dr. Turan Karataş, Sezai Karakoç’un döneminde yaşanan edebiyat çağlayanının artık günümüzde azaldığını düşündüğünü, ancak salonu dolduranların sayısının çokluğu karşısında bu umutsuzluğunun azaldığını ifade etti.

Ekleyen :#Basin Tarih: 24.12.2009 Okunma Sayısı 2500 Devamı


KMÜ’de Farkındalık Seminerleri Başlıyor
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde sosyokültürel etkinliklere canlılık kazandıran Farkındalık Seminerleri başlıyor. Farkındalık Seminerlerinden ilki, KMÜ Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü ile KMÜ Dil ve Edebiyat Öğrenci Topluluğu işbirliği ile düzenleniyor. KMÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karataş’ın sunacağı “Doğu’nun Yedinci Oğlu Sezai Karakoç” konulu ilk Farkındalık Semineri, 24 Aralık Perşembe günü saat 15.30’da KMÜ Yunus Emre Amfisinde yapılacak. İlk seminerin ardından da farklı konularda sunumlar yapılarak, katılımcıların belli olay veya durumları farklı değerlendirmelerini hedefleyen programlar düzenlenecek. Bilimsel, sosyal, kültürel her alanda olumlu ve olumsuz durumlara değişik yönlerden bakış açısı kazandırma amacı ile başlatılan Farkındalık Seminerleri, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinin farklı bölümleri tarafından düzenli aralıklarla yapılacak. Öğrenci ve öğretim elemanı birlikteliği ile her seminerde değişik konuların ele alınacağı Farkındalık Seminerlerine yoğun ilgi olması bekleniyor.

Ekleyen :#Basin Tarih: 22.12.2009 Okunma Sayısı 2321 Devamı


Üniversitemizde Açıköğretim Fakültesi Dersleri 4 Ocak 2010’da Başlıyor
Üniversitemizde Açıköğretim Fakültesi (AÖF) dersleri, 4 Ocak 2010 Pazartesi günü başlayacak. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Karaman İl Koordinatörü Prof. Dr. Kemal ESENGÜN, Açıköğretim öğrencilerine yönelik olarak “AÖF akademik danışmanlık dersleri”nin 4 Ocak 2010 Pazartesi günü Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki dersliklerde başlayacağını; ders programının belirlendiğini ve öğrencilerin 4 Ocak 2010 Pazartesi gününe kadar kayıt yaptırmaları gerektiğini bildirdi. AÖF derslerine katılmak isteyen öğrenciler, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’de “AÖF Danışmanlık Bürosu” yetkililerinden alacakları Katılım Formunu doldurup kayıt için önbaşvuru yapabilecekler. Karaman Açıköğretim Fakültesi İl Koordinatörlüğü gözetim ve denetiminde verilecek olan derslerin tarih ve saatleri ile, dersi verecek öğretim üyelerinin isimleri aşağıdaki programda sunulmuştur:

Ekleyen :#Basin Tarih: 7.12.2009 Okunma Sayısı 2370 Devamı


KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’in Öğretmenler Günü Mesajı
Saygın kişilikleriyle yüreklerimizde yaşattığımız 24 Kasım öğretmenlerimizin gününü; Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal  Atatürk’e Başöğretmenlik unvanının verilişi nedeniyle 1981 yılından itibaren her yıl kutlamaktayız. Başöğretmen Atatürk’ün ifade ettiği gibi “Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir”. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde “üniversite olma” bilinci ile eğitim veren akademik personelimiz de Türkiye’deki üniversiteler içerisinde farklı, aranan ve tercih edilen bir üniversite konumuna gelmek için çevrelerine ışık verme gayreti içersindedirler.Üniversitemizin değerli akademisyenlerinin temel hedefi, bilim ve teknolojiyi kullanan, insana saygılı, sorunlara neden-sonuç ilişkisi içinde çözüm üretebilen, araştıran, sorgulayan, ulusal değerlere saygılı, bilimin ve aklın yol göstericiliğinden ayrılmayan çağdaş bireyler yetiştirmektir.

Ekleyen :#Basin Tarih: 23.11.2009 Okunma Sayısı 2204 Devamı


KMÜ Ermenek Meslek Yüksekokulu’nda Spor Tesisleri Açılışı Yapıldı
KMÜ Ermenek Meslek Yüksekokulu Spor Tesislerinin açılışı 12 Kasım 2009 saat 11.00’de yapıldı. Açılışa Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kemal Esengün, Prof. Dr. Mehmet Karataş, Edebiyat Fakültesi dekanı Prof. Dr. Turan Karataş, Genel Sekreter Ahmet Tüfekçi, okul müdürleri, daire başkanları ve çok sayıda öğrenci katıldı. Açılış törenine ayrıca Ermenek Kaymakamı Sayın Mehmet Demir, Ermenek Belediye Başkanı Necati Akpınar, Güneyyurt Belediye Başkanı Celil Yağız, Başyayla Belediye Başkanı Şerafettin Bulgurcu’nun yanısıra vatandaşlar da katıldı. Ermenek Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ercan Oktay, okul idaresi, KMÜ yönetimindeki tüm akademik ve idari personelin katkılarıyla, etkili bir yönetim organizasyonu ve girişimcilik örneği olarak yapılan spor tesisleri, hem Ermenek Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören 750 öğrenci için, hem de Ermenek’te yaşayanlar için, önemli bir atılım olarak değerlendiriliyor.

Ekleyen :#Basin Tarih: 12.11.2009 Okunma Sayısı 3729 Devamı


KMÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Ve Kurul Üyeliği Seçimi Yapıldı
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde öğrenciler, ilgili yönerge kapsamında demokratik bir süreç izleyerek Öğrenci Konseyi Başkanını ve konsey üyelerini seçtiler. Üniversitenin akademik birimlerini temsil eden 9 aday arasından Konsey Başkanlığına aday olan iki öğrenci arasından, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi temsilcisi Fatih Dur, KMÜ Öğrenci Konseyi Başkanı olarak seçildi. KMÜ Öğrenci Konseyi Yönergesine göre her okuldan aday olma süreci 23 Ekimde başlamıştı. 28 Ekimde adaylar duyurulmuş, 30 Ekime kadar adayların tanıtım süreci devam etmiş ve 2 Kasım tarihinde de her okulun öğrenci temsilcileri seçilmişti. 10 Kasımda saat 14.00’de tüm akademik birimleri temsil eden öğrenciler, Öğrenci Konseyi Başkanlığına İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi temsilcisi Fatih Dur'u seçtiler. 

Ekleyen :#Basin Tarih: 11.11.2009 Okunma Sayısı 2550 Devamı


KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen’in 10 Kasım Mesajı
TBMM’nin ilk Başkanı, Kurtuluş Savaşı’mızın başkomutanı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu yüce önder Atatürk’ü, aramızdan ayrılışının 71. yılında Türk Milleti ve Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ailesi olarak sevgi, saygı ve rahmetle anıyoruz. Geride kalan 71 yılda Türk Milleti, büyük kurtarıcısına gönülden bağlılığını, O'nun ilkelerini yaşatarak kanıtlamış, bu kararlılığını kuşaktan kuşağa aktararak sürdürmüştür. Yüce Atatürk'ün gönlümüzdeki erişilmez yeri hiçbir zaman değişmeyecektir. Bu gibi anlamlı günler ulusumuzun milli davalarının hatırlanması bakımından özel bir önem taşımaktadır. Atamızı ebediyete uğurladığımız bu günde Yüce Önderimizin ''Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir; benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu yeterlidir''  sözü, Türk Milleti için derin bir anlam ifade etmektedir.

Ekleyen :#Basin Tarih: 10.11.2009 Okunma Sayısı 2158 Devamı


KMÜ’de Domuz Gribi Konulu Konferans Verildi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu tarafından düzenlenen “Domuz Gribi” konulu konferans, 3 Kasım 2009 Salı günü saat 14.00’de Yunus Emre Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi personel ve öğrencilerinden oluşan kalabalık bir grup, konferansı ilgi ile izledi. Konferans, Karaman Sağlık Müdürlüğüne bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Dr Nigar Serin tarafından verildi. Programda domuz gribinin insan sağlığı üzerindeki etkileri ve domuz gribinden korunma yollarına ilişkin bilgiler aktarıldı. Programa Rektör Yrd Prof. Dr. Kemal Esengün, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç Dr Ali Şahin, üniversitenin farklı birimlerinden öğretim elemanları, idari personel ve çok sayıda öğrenci katıldı. Düzenlenen konferansta, domuz gribinin korkulacak bir hastalık olmadığı, domuz gribi olarak yaşamımıza giren influenza H1N1 virüsünün etkileri hakkında bilgiler verildi.

 


Ekleyen :#Basin Tarih: 3.11.2009 Okunma Sayısı 2322 Devamı


Rektörümüz Prof. Dr. Sabri Gökmen'in Cumhuriyet Bayramı Mesajı
Milletimizin fedakarlıklarla ve vatan uğrunda akıtılan şehit kanlarıyla kurduğu, Ulu Önder Atatürk'ün "en büyük eserimdir" diyerek bizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizin 86. yılını, milletçe birbirimize daha fazla kenetlenmiş şekilde büyük çoşku içinde kutluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, Türk Milletinin zorluklar karşısındaki sağlam iradesinin, milli birlik ve beraberlik ruhunun ve başarma azminin en önemli eseridir. Cumhuriyetin bugün bizleri ulaştırdığı seviye, hepimize heyecan ve ümit vermekte, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmekte, milletçe bağımsız yaşama azmimizi her geçen gün artırmaktadır. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi; Atatürk ilke ve inkılapları ışığında, evrensel bilimin öngördüğü ilkeler doğrultusunda, ülkemizin ilerlemesi yolunda çalışmalar yaparak Türkiye Cumhuriyeti devletinin muasır medeniyet seviyesine ulaşmasına katkı sağlamayı sürdürecektir.

Ekleyen :#Basin Tarih: 28.10.2009 Okunma Sayısı 2099 Devamı


Elma Sempozyumuna Katkı Sağlayan Üniversite Personeline Teşekkür Yemeği Verildi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 1. Ulusal Elma Sempozyumunun düzenlenmesi ve sürdürülmesinde katkı sağlayan tüm personele teşekkür için yemekli toplantı yapıldı.Karaman Polisevi’nde 26 Ekim Pazartesi günü akşam 19.00’da yapılan toplantıya, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Rektör Yardımcıları, Genel Sekreter ile diğer akademik ve idari personel katıldı.Toplantıda, 1. Ulusal Elma Sempozyumunun Karaman’ı, üniversiteyi ve elma yetiştiriciliğini en iyi şekilde tanıttığı vurgulandı. Sempozyuma katılan tüm akademisyenlerin ve kurum temsilcilerinin tamamının olumlu geribildirimde bulundukları ifade edildi. Sempozyumun düzenlenmesi ve sürdürülmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, paylaşılmayan güzelliklerin anlamının az etkisinin ise kısa süreli olduğunu,  güzelliklerin bedenen ve zihnen özveri gerektiren çalışmalar sayesinde yaşandığını vurguladı.


Ekleyen :#Basin Tarih: 27.10.2009 Okunma Sayısı 2229 DevamıGörüntülenen Sayfa 1-10 (Toplam Kayıt 59)
Sayfa:1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6- Geri · İleri»