KMÜ’DE İLLERE GÖRE ÖĞRENCİ SAYILARI

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) öğrencilerin illere göre dağılımı açıklandı. Geçmiş yıllarda olduğu gibi düzenli bir istatistik sergileyen öğrenci dağılımında ilk sırayı yine 3 bin 531 öğrenci ile Karaman aldı.

Karaman, Konya ve Mersin İlk Üç Sırada

Öğrenci sayısını günden güne arttıran KMÜ’de öğrenci dağılımı sıralamasında Karaman’ın ardından 2 bin 848 öğrenci ile Konya geliyor. Mersin ise bin 345 öğrenci ile Karaman ve Konya’nın ardından KMÜ’ye en çok öğrenci gönderen üçüncü il oldu.

Yalova, Çankırı ve Tunceli En Az Öğrenci Gönderen İller

2016-2017 eğitim öğretim yılında 14 bin 500 öğrenci sayısına ulaşan KMÜ’de illere göre öğrenci dağılımının belirlendiği haritaya göre Bartın, Yalova, Çankırı ve Tunceli en az öğrenci gönderen iller olarak dikkat çekiyor. KMÜ’ye 7 öğrenci gönderen Bartın’ı, 6’şar öğrenci ile Yalova ve Çankırı takip ederken Tunceli ise 1 öğrenci ile en az öğrenci gönderen il oldu. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de (KKTC) KMÜ’ye 1 öğrenci gönderdi.

Öğrenci Sayısında İstikrarlı Artış

Türkiye’nin 81 ilinden öğrenci alan KMÜ’de, geçtiğimiz yıl 12 bin 834 olan öğrenci sayısı yeni eğitim öğretim döneminde bin 666 artarak 14 bin 500’e ulaştı. Aynı zamanda Karamanlı öğrencilerin sayısı 587, Konya’dan gelen öğrencilerin sayısı 505 ve Mersin’den gelen öğrencilerin sayısı da 202 kişi artış gösterdi.