GENÇ İLAHİYAT PROGRAMI KMÜ’YE KONUK OLDU

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) tarafından yayınlanan ‘Genç İlahiyat’ isimli televizyon programı bu hafta Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesine (KMÜ) konuk oldu.

Sunuculuğunu sanatçı Mustafa Cihat’ın yaptığı, Süleyman Demirel Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemaleddin Taş’ın konuk olduğu programa KMÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Osman Çevik, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münir Oktay, Genel Sekreter Ahmet Tüfekci, davetliler, üniversite personeli ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Din Eğitimi ve Diyanet

TRT Diyanet televizyonu tarafından yayınlanacak olan programda "Din Eğitimi ve Diyanet" konuşuldu. Prof. Dr. Kemaleddin Taş, eğitimin günümüzde çok önemli bir kurum haline geldiğini belirterek, “Eski toplumlara baktığımızda dinin eğitimi şekillendirdiğini görmekteyiz. Modern hayatla birlikte ise din kendi alanına çekildi ve diğer eğitim bilimleri gibi ayrı bir alan oluşturdu. Eğitim, toplumsal hedefler doğrultusunda tartışılması gereken bir konudur. Din eğitiminin de toplumsal hedefler bağlamında masaya yatırılması lazım.” dedi.

Dini bilginin sağlıklı kaynaklardan elde edilmesinin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Kemaleddin Taş konuşmasını şöyle sürdürdü: “Diyanet İşleri Başkanlığı topluma dinin gerekliliklerinin teorik ve pratik olarak aktarılmasında en güvenilir kaynaktır. Din konusunda toplumu aydınlatmak Diyanet İşleri Başkanlığının görevidir. Gün geçtikçe din eğitiminde de farklılıklar yaşanıyor. Din hizmetleri personelinin dini bilginin yanı sıra genel kültür ve çağın gereklilikleri doğrultusunda kendilerini yenilemeleri gerekiyor. Çünkü yeni durumlara yeni vaziyetler alınması lazım. Diyanet İşleri Başkanlığının din eğitimi politikalarında birinci derecede etkili olması önemli. Aksi durumda nelerle karşılaşabileceğimizi görüyoruz. Bu yüzden Türkiye’de din eğitimi kesinlikle devlet tekelinde olmalıdır.”

Yoğun bir katılımın gerçekleştiği programda öğrenciler de söz alarak merak ettikleri sorulara cevap bulma şansı yakaladılar. Programın bitiminde ise Sanatçı Mustafa Cihat, verdiği konserle tasavvuf musikisinin sevilen eserlerini dinleyenlerle paylaştı.